Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Tomasz Jaremczak 28.09.2020

"Dobre dla sektora, strony społecznej, Śląska i rządu". Wiceminister Soboń o porozumieniu z górnikami

 - Kopalni i problemów z tym związanych nie likwiduje się łatwo. Ten, kto twierdzi inaczej, nie zdaje sobie sprawy z realiów  - mówił na antenie Polskiego Radia 24 sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Artur Soboń. 
Posłuchaj
  • Artur Soboń o porozumieniu rządu z górnikami (Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

W piątek udało się osiągnąć porozumienie ws. transformacji górnictwa. Ustalono, że ostatnia kopalnia w Polsce zostanie zamknięta w 2049 roku. 


twitter premier mateusz morawiecki 1200.jpg
"Śląsk jest dla mnie regionem szczególnym". Premier docenił zawarte z górnikami porozumienie

Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że jest zadowolony z porozumienia. - Jest dobre dla sektora, dla strony społecznej i Śląska oraz dla rządu. Ustaliliśmy kierunki. Diabeł będzie tkwił w szczegółach. Będziemy je opracowywać do połowy grudnia - powiedział Artur Soboń.

Notyfikacja KE

Plan musi jeszcze zatwierdzić Komisja Europejska, ale Artur Soboń nie spodziewa się problemów z tym związanych. - Nie sądzę, żeby KE wywróciła program, który opiera się na porozumieniu społecznym i oznacza likwidację górnictwa. Dodatkowo program wpisuje się w politykę zielonego ładu - wskazywał sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. 

Harmonogram 

W trakcie negocjacji ustalono harmonogram, kiedy i który zakład będzie likwidowany. Wiadomo, że pierwszy zlikwidowany będzie Ruch Pokój. Ma się to stać w przyszłym roku.  - Dajemy pracownikom możliwość dopracowania do emerytury we własnym zakładzie. Jeśli nie będzie to możliwe, zostaną przeniesieni do innej kopalni, która wciąż będzie wydobywała węgiel. Jeśli to nie będzie możliwe, będą świadczenia emerytalne znane górnikom z czasów AWS. Chcemy dać możliwość przejścia na wcześniejsze świadczenia emerytalne: 4 lata przed emeryturą dla pracowników dołowych i 3 lata dla pracowników przeróbki mechanicznej węgla. Tym, którzy nie będą mieli takiej możliwości, zaproponujemy jednorazowe odprawy - tłumaczył Artur Soboń.


Platforma Obywatelska proponowała, by górnictwo w Polsce zlikwidować do 2030 roku. - To nierealny termin, ma charakter wyłącznie publicystyczny. Do przeprowadzenia procesu niezbędna jest budowa nowego miksu energetycznego. Kopalni i problemów z tym związanych nie likwiduje się łatwo. Ten, kto twierdzi inaczej, nie zdaje sobie sprawy z realiów -  podkreślił gość Polskiego Radia 24. 

Wypracowanie porozumienia zakończyło podziemny protest w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Artur Soboń 

Data emisji: 28.09.2020

Godzina emisji: 15.09

PR24