Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Filip Ciszewski 04.10.2020

Dezinformacja ws. pandemii. Libura: mamy zderzenie dyskursu naukowego z przekazem społecznym

- Nauka ma to do siebie, że kwestionuje, że każda hipoteza i teoria jest tymczasowa i szukamy lepszych rozwiązań. Kiedy społeczeństwo zaczęło bardzo mocno wsłuchiwać się w głos sporu naukowego, to często może się czuć zgubione - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Libura o sprzecznych doniesieniach dotyczących koronawirusa. 

Resort zdrowia 4 października potwierdził 1934 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, dzień wcześniej było to 2367 przypadków, a 2 października blisko 2,3 tys. Od początku pandemii zachorowało w Polsce ponad 100 tys. osób.

Posłuchaj
22:05 libura [PR24]PR24 (mp3) 4 październik 2020 15_06_42.mp3 Maria Libura o znużeniu pandemią i sprzecznych doniesieniach dotyczących koronawirusa (Temat dnia/Gość PR24) 

- Odmroziliśmy gospodarkę, co było konieczne, ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa bardzo wzrosło. Ruszyły szkoły, jesteśmy po wakacjach, wielu ludzi też odczuwa duże zmęczenie - skomentowała te dane Maria Libura, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia i pracownik Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. 

shutterstock_koronawirus 1200.jpg
Włodzimierz Gut ostrzega: jeżeli będziemy lekceważyć zagrożenie, to nawet szczepionka nam nie pomoże

Jak dodała, nowe rekordy zachorowań nie spotykają się już nawet z takim dużym odzewem społecznym jak te pierwsze, które w porównaniu z obecnymi liczbami były znikome. - Wtedy to była rzecz nowa, wizja zachorowania budziła większy lęk, wszyscy pilnie śledzili, co się dzieje - wyjaśniła. - Teraz jest znużenie pandemią, w pewnych grupach, szczególnie wśród młodzieży, wręcz widać taką chęć zaprzeczania istnienia tej pandemii - dodała. 

Jak zauważyła Libura, choć wiemy już bardzo dużo o nowym wirusie, to wciąż za mało, żeby powiedzieć coś z pewnością. 

- Mamy zderzenie dyskursu naukowego z pewnym przekazem społecznym. Nauka ma to do siebie, że kwestionuje, że każda hipoteza i teoria jest tymczasowa i szukamy lepszych rozwiązań. Kiedy społeczeństwo zaczęło bardzo mocno wsłuchiwać się w głos sporu naukowego, to często może się czuć zgubione - przyznała.

dr-Michał-Sutkowski.jpg
Michał Sutkowski o liczbie zakażeń: 2/3 byśmy uniknęli zachowując się właściwie

Jak podkreśliła, panuje jednak zgoda, że zalecenie noszenia maseczek jest słuszne z punktu widzenia dotychczas zgromadzonych dowodów. 


Posłuchaj
24:00 motrenko [PR24]PR24 (mp3) 4 październik 2020 15_32_55.mp3 Jakub Motrenko o społecznych skutkach pandemii i ograniczenia kontaktów społecznych (Temat dnia/Gość PR24)

 

O wpływie pandemii na społeczeństwo mówił też socjolog dr Jakub Motrenko. - Pandemia jest zjawiskiem medycznym, ale jest też zjawiskiem społecznym - ocenił.

- To, co widać w badaniach, że faktycznie ograniczyliśmy nasze kontakty społeczne - w różny sposób w różnych grupach wiekowych. Młodzi ograniczyli te kontakty mniej, natomiast osoby starsze, po 65 roku życia, można powiedzieć, że ograniczyły kontakty w sposób radykalny - powiedział socjolog. Jak dodał, w naturalny sposób osoby pracujące w usługach znacznie mniej ograniczają kontakty społeczne.

shutterstock koronawirus free paryż 1200.jpg
"Musimy się przyzwyczaić". Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o rekordach zakażeń koronawiursem

Ekspert podkreślił, że po zniesieniu restrykcji pod koniec maja, a jeszcze bardziej w trakcie wakacji, widoczna była potrzeba uspołeczniania, potrzeba towarzyskości. 

- Ograniczenie kontaktów społecznych na pewno ma i będzie miało negatywne konsekwencje. 
Widzieliśmy uczniów wypadających z systemu szkolnego, to samo było na uniwersytecie - dodał, wskazując, że zwłaszcza dla I roku zabraknie ważnego społecznego doświadczenia. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadząca: red. Magdalena Złotnicka

Gość: Maria Libura (ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. zdrowia i pracownik Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego), Jakub Motrenko (socjolog, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 04.10.2020

Godzina: 15.06, 15.33

fc