Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 16.10.2020

Ekspert: system ochrony zdrowia ostatnim odwodem, ważne, by zadziałały inne bezpieczniki

- Przebieg pandemii zależy nie tylko od działania systemu ochrony zdrowia. Istotne są też odpowiednia organizacja szkół, zachowanie dystansu społecznego, poważne traktowanie przez obywateli zasad higieny oraz noszenia maseczek, a także działanie systemu szybkiego wykrywania ognisk - powiedziała Maria Libura z Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Posłuchaj
  • Maria Libura o sytuacji epidemicznej w Polsce i kondycji systemu ochrony zdrowia w starciu z pandemią koronawirusa ("Temat dnia/Gość PR24")
Czytaj także

Już bisko 160 tys. osób zakaziło się w Polsce koronawirusem. Kolejne dni przynoszą bardzo wysokie wskazania nowych przypadków. W niektórych szpitalach zaczyna brakować łóżek dla chorych na COVID-19. Czy naszemu systemowi opieki zdrowotnej może grozić paraliż?

1200_koronawirus_shutterstock.jpg
"Ich efekty powinny być widoczne za tydzień". Rzecznik MZ o skuteczności nowych rozwiązań

- W tym przypadku należy zwrócić uwagę na to, że w okresie wiosennym w państwach, w których doszło do załamania ochrony zdrowia, miało to charakter często lokalny. Ogólna liczba wolnych łóżek w skali kraju nie jest dobrym miernikiem. Wiele zależy od sytuacji w danym obszarze. Jest ona zróżnicowana w zależności od regionu - wskazała Maria Libura.

Efekt obostrzeń kluczowy

Ekspert zaznaczyła, że ryzyko zatkania się systemu opieki zdrowotnej może zależeć w dużym stopniu od tego, na ile zadziałają wprowadzone obostrzenia. Podkreśliła też inne istotne kroki w walce z pandemią.

Posłuchaj
22:16 PR24_MPLS 2020_10_16-20-06-01.mp3 Maria Libura o sytuacji epidemicznej w Polsce i kondycji systemu ochrony zdrowia w starciu z pandemią koronawirusa ("Temat dnia/Gość PR24")

- Rozwiązaniem może być zwalnianie łóżek szpitalnych dla pacjentów covidowych, co dzieje się kosztem zabiegów planowych, ale w obecnej sytuacji jest to kalkulacja ryzyka i korzyści. Do tego dochodzi również dobre zarządzanie przypadkami, w których pacjenci mogą pozostać w domach i nie muszą trafiać do szpitali - powiedziała.

Bez tytułu pmm 663.jpg
"Przestańcie wprowadzać ludzi w błąd". Premier o walce z wirusem i fake newsami

Maria Libura zwróciła uwagę, że widzimy obecnie, iż przy narastającej liczbie przypadków i konieczności zapewnienia opieki pacjentom hospitalizowanym, w systemie pojawia się potrzeba zasilenia szpitali lekarzami spoza systemu szpitalnego.

"Jest ostatnim odwodem"

Dodała, że przebieg pandemii zależy nie tylko od działania systemu ochrony zdrowia, który zdaniem rozmówczyni Krzysztofa Grzybowskiego jest ostatnim odwodem.

- To, że w tej chwili mamy narastającą liczbę przypadków, pokazuje, że słabo zadziałały inne bezpieczniki. Wiele wskazuje na to, że sposób organizacji przedszkoli i szkół nie jest optymalny. Poza tym kraje, którym udało się ograniczyć rozmiar kolejnej fali pandemii, bardzo mocno i rygorystycznie wdrożyły zasady szybkiej identyfikacji nowych ognisk zakażeń, by zdusić je w zarodku - stwierdziła Libura.

Zachowanie dystansu społecznego, poważne traktowanie przez obywateli zasad higieny oraz noszenia maseczek, działanie systemu szybkiego wykrywania ognisk. To wszystko, nie tylko system ochrony zdrowia, również składa się na sytuację epidemiczną.

* * *

Audycja: "Temat Dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: Maria Libura, Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
Data emisji: 16.10.2020
Godzina emisji: 20.06

Polskie Radio 24/db