Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Jolanta Pawlak 23.10.2020

"Orzeczenie jedyne sensowne i rozsądne". Dawid Wildstein o wyroku TK ws. aborcji

- Gdyby Trybunał Konstytucyjny wydał inny wyrok, to mógłby to zrobić tylko w oparciu o stwierdzenie, że dzieci chore nie są ludźmi - mówił w Polskim Radiu 24 Dawid Wildstein z TVP. Gośćmi audycji byli też inni publicyści: Piotr Cywiński z Tygodnika "Sieci" i Sławomir Jastrzębowski z portalu wpolityce.pl. 

Aborcja w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z konstytucją - tak głosi orzeczenie wydane przez Trybunał Konstytucyjny. O tym wyroku mówili goście PR24, publicyści.

Zdaniem Piotra Cywińskiego, ciąże są usuwane nie z powodów stwierdzenia uszkodzenia płodu. - Mamy dylemat, czy kierować się naszą konstytucją, czy lekceważyć jej zapisy, bo są niewykonalne. Nie wiem, ale wiem, że prawo jest skuteczne wtedy, kiedy jest wykonalne - powiedział.

"Problem etyczno-moralny"

Jak dodał, Polki od lat jeżdżą za Odrę, do klinik wyspecjalizowanych w świadczeniu usług aborcyjnych. - Byłem w takich klinikach. Na pograniczu nie ma dnia, by nie było w nich ciężarnych kobiet z naszego kraju - zauważył Piotr Cywiński. Dodał, że kompromis sprzed lat jest zły, ale jest jedyny, skuteczny i najlepszy, jaki udało się wyegzekwować. - Mamy tu problem etyczno-moralny: czy człowiek ma prawo decydować o życiu i śmierci - pytał publicysta.

Sławomir Jastrzębowski podkreślił z kolei, że nie ma problemu, by pojechać do zachodniej Europy albo na Słowację, by przeprowadzić takie zabiegi.


shutterstock trybunał konstytucyjny 1200.jpg
"Trybunał Konstytucyjny nie mógł orzec inaczej". Dr Michał Skwarzyński o wyroku ws. aborcji

- Rozmawiamy więc o fikcji. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji była zła. Będzie miała i już ma swoje konsekwencje na ulicach - zaznaczył publicysta.

Jak zauważył, wszystkie argumenty, jakie padają, on podziela, ale rozsądek każe myśleć o "zgniłym kompromisie, jaki mieliśmy do tej pory i byliśmy w stanie w nim funkcjonować i nie wychodzić na ulice".

"Człowiek wymaga ochrony"

Dawid Wildstein dodał, że w jego ocenie Trybunał Konstytucyjny nie mógł wydać innego orzeczenia. - To kończy naszą dyskusję w jej najbardziej fundamentalnej kwestii. Mamy określoną konstytucję, która ma określone zapisy. Jeżeli połączymy zapis dotyczący ochrony życia i tego, jak rozumiany jest człowiek, jako podmiot wymagający ochrony prawnej, to wszystko staje się jasne - mówił Dawid Wildstein.

Zaznaczył, że Trybunał Konstytucyjny orzekł w jedyny sensowny i rozsądny sposób, w jaki mógł orzec. Dodał, że będzie potrzebna większość, aby zmienić konstytucję. - Argument o powszechności czynu karalnego nie powinien być nigdy argumentem za dopuszczeniem czynu karalnego jako czyn legalny - powiedział gość PR24.


Posłuchaj
47:13 PR24_MPLS 2020_10_23-10-09-28.mp3 S. Jastrzębowski, P. Cywiński, D. Wildstein o wyroku TK ws. aborcji ("Temat dnia/Gość PR24")

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: red. Michał Rachoń

Goście: Piotr Cywiński (Tygodnik "Sieci"), Sławomir Jastrzębowski ("wpolityce.pl") i Dawid Wildstein (TVP)

Data emisji: 23.10.2020

Godzina: 10.09