Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 25.10.2020

"To może być bomba biologiczna". Wiceminister zdrowia apeluje o zaprzestanie protestów

- Jeżeli widzę osobę przy osobie, krzyczących ludzi, to jest to idealna sytuacja do tego, by doszło do zakażenia. Maseczka ogranicza ryzyko, ale nie chroni całkowicie. Proszę o powstrzymanie się od tego, rozumiem, że jest demokracja i możliwość wyrażania poglądów, ale to nie jest czas, abyśmy tak tłumnie gromadzili się na ulicach - powiedział w Polskim Radiu 24 Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
Posłuchaj
  • Waldemar Kraska o sytuacji epidemicznej w Polsce i zagrożeniu, jakie niosą ze sobą duże skupiska ludzkie ("Temat dnia/Gość PR24")
Czytaj także

Od czterech dni trwają w Polsce protesty w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej. Do największych manifestacji dochodzi w Warszawie, gdzie na ulicach gromadzą się tysiące demonstrantów. Taka sytuacja jest ogromnym niebezpieczeństwem ze względu na panującą pandemię koronawirusa.

shutterstock koronawirus free paryż 1200.jpg
"To forma niedojrzałości społecznej". Adwokat o niestosowaniu się do zasad bezpieczeństwa

Kraska: protesty mogą być bombą biologiczną

Eksperci zwracają uwagę i apelują, że w momencie, gdy polski system ochrony zdrowia musi walczyć z ponad 10 tys. nowych zakażeń każdego dnia, to dodatkowe skupiska ludzkie mogą przyczynić się do jeszcze dramatyczniejszej sytuacji.

- Zwracam się do rozsądku Polaków. Jesteśmy mądrym narodem i w tym trudnym okresie powinniśmy wszyscy działać w tym kierunku, by wirus się nie rozprzestrzeniał. Proszę o powstrzymanie się od tego, rozumiem, że jest demokracja i możliwość wyrażania poglądów, ale to nie jest czas, abyśmy tak tłumnie gromadzili się na ulicach. Może być to bomba biologiczna - podkreślił Waldemar Kraska.

Wskazał, że wiele osób w jednym miejscu, które dodatkowo krzyczą, jest idealną sytuacją do tego, by doszło do zakażenia. - Maseczka ogranicza ryzyko, ale nie chroni całkowicie - powiedział.

Posłuchaj
22:04 PR24_MPLS 2020_10_25-10-34-09.mp3 Waldemar Kraska o sytuacji epidemicznej w Polsce i zagrożeniu, jakie niosą ze sobą duże skupiska ludzkie ("Temat dnia/Gość PR24")
protest antycovidowców plac defilad pap 1200.jpg
Rzecznik policji: to miało niewiele wspólnego ze zgromadzeniem o charakterze pokojowym

Symptom wskazujący na wypłaszczenie wyników?

Wiceminister odniósł się również do informacji dotyczących nowych przypadków zakażeń. Ostatniej doby potwierdzono to u 11 742 osób. To mniej niż w ciągu ostatnich dwóch dni, gdy notowano ponad 13 tys. przypadków.

- W weekendy dane te są mniejsze niż w ciągu tygodnia, ale wczorajszy wynik był porównywalny do piątkowego. Generalnie statystyki sobotnie są wyższe, więc może być to jakiś symptom, że następuje wypłaszczenie. Jednak na potwierdzenie tego musimy jeszcze poczekać, na razie jest za wcześnie by to potwierdzić - stwierdził Kraska.

"Ok. 30 tys. łóżek w szpitalach stacjonarnych, do tego dojdą sanatoria"

Podkreślił, że każdego dnia trwają starania, by powiększać bazę łóżkową oraz by w szpitalach, które nie były zaangażowane dotychczas w walkę z koronawirusem, powstawały takie oddziały.

- Obecnie mamy 20 tys. miejsc dla pacjentów z COVID-19 Cały czas powstają nowe i myślę, że będzie ich ok. 30 tys. w szpitalach stacjonarnych, planujemy uruchamiać też miejsca w sanatoriach. Jednak kiedyś wolne łóżka w szpitalach mogą się skończyć, dlatego czwartą linią naszej obrony są szpitale tymczasowe. Mam nadzieję, że nie będą one nigdy wykorzystane, ale musimy je zbudować, by mieć bufor - zaznaczył w rozmowie z Błażejem Prośniewskim.

covid maska autobus free shut 1200 .jpg
Pandemia w Polsce. Prof. Religa: jeśli mamy symptomy przeziębienia, powinniśmy udać się na izolację

Jak poinformował wiceminister, w Polsce jest ponad 200 tys. łóżek szpitalnych. - Tak więc bufor dla pozostałych pacjentów będzie utrzymany. W naszej strategii priorytetem są również pacjenci onkologiczni, szpitale onkologiczne są pod specjalistycznym nadzorem, tak by mogły pracować nieprzerwanie - zapewnił.

"Najbliższy tydzień będzie kluczowy"

Waldemar Kraska ponowił również apel o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Zauważył, że jeśli nie przestrzegamy obostrzeń, naraża to także naszych bliskich, szczególnie osoby starsze.

- Pamiętajmy o nich, to w naszym wspólnym interesie jest to, żebyśmy przetrwali ten trudny okres. Najbliższy tydzień będzie dość kluczowy dla przebiegu pandemii w Polsce. Zaś połowa listopada będzie momentem, gdy będziemy wiedzieli czy wprowadzone zasady bezpieczeństwa zadziałały czy też nie - przewiduje wiceminister zdrowia.

Ocenił, że jeśli nie wprowadzono by żadnych restrykcji, to połowa listopada mogłaby być okresem krytycznym, gdy zabrakłoby łóżek dla pacjentów z COVID-19.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia 
Data emisji: 25.10.2020
Godzina emisji: 10.34

Polskie Radio 24/db