Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Jolanta Pawlak 24.01.2021

"Podjęliśmy wszystkie kroki, aby go przetransportować do kraju". Maląg o sytuacji Polaka w śpiączce

- Nie jesteśmy dawcami życia i śmierci, nie wolno nam podejmować decyzji o tym, jak i kogo odłączać od aparatury podtrzymującej życie - mówiła w Polskim Radiu 24 Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg odnosząc się do sytuacji Polaka w Wielkiej Brytanii.
Posłuchaj
  • M. Maląg o sytuacji Polaka w Wielkiej Brytanii ("Gość PR24")
Czytaj także

Obywatel Polski 6 listopada ubiegłego roku doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut. Na skutek tego - według angielskiego szpitala - doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu. W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie. Zgodzili się na to mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce jego matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra i siostrzenica.

"Życie jest wartością nadrzędną"

- Przez polski rząd zostały podjęte wszystkie kroki, włącznie z paszportem dyplomatycznym, aby Polaka z Plymouth przetransportować do Polski, aby spróbować walczyć o jego życie. Życie jest wartością nadrzędną. Na pewno nie jest to robione dla żadnej polityki - powiedziała minister Marlena Maląg. 


szpital free 1200.jpg
Prof. Maksymowicz: klinika Budzik gotowa do przyjęcia Polaka w śpiączce z brytyjskiego szpitala

Jak podkreśliła, jej zdaniem powinniśmy walczyć o życie każdego człowieka do samego końca. Nie jesteśmy dawcami życia i śmierci i nie wolno nam, jak podkreśliła, podejmować decyzji o tym, że to jest moment, kiedy możemy odłączyć kogoś od aparatury i nie nawadniać.


Posłuchaj
21:41 _PR24_AAC 2021_01_24-13-06-59.mp3 M. Maląg o sytuacji Polaka w Wielkiej Brytanii ("Gość PR24")

 

Minister Marlena Maląg mówiła też o sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. W Polsce przeciwko COVID-19 zaszczepiono do tej pory 701 tysięcy 164 osób - informuje rządowy profil "SzczepimySię". W ciągu ostatniej doby szczepionkę podano 15 tysiącom 129 osobom.

Jak informuje rząd, odnotowano również 376 przypadków niepożądanych odczynów poszczepiennych i zutylizowano 1905 dawek szczepionki. Do punktów szczepień dostarczono łącznie milion 213 tysięcy 815 dawek. W magazynach pozostaje 43 tysiące 485 dawek szczepionki.

"Rząd dba o zdrowie Polaków"

- Od początku rząd dba o bezpieczeństwo i zdrowie Polaków. Pan minister Michał Dworczyk, który jest koordynatorem rządu ds. szczepień, ciężko pracuje. To jest praca przede wszystkim logistyczna, operacyjna, tak by jak najlepiej zorganizować prawnie szczepienia i wybrać kolejność grup - powiedziała minister.

Jak dodała, widać iż Polacy, w tym seniorzy, chcą się szczepić choć dla nich, wyjście na zarejestrowanie się na szczepienie, jest narażeniem się na zakażenie. - Apelujemy więc do seniorów, by wykorzystywali do tego infolinię. Jutro bowiem, tj. w poniedziałek 25 stycznia, ruszą szczepienia dla seniorów - powiedziała Marlena Maląg.

Dzwoniąc pod numer telefonu 22-505-11-11, osoby starsze mogą też zgłaszać się z prośbami o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu. To np. pomoc w zakupach artykułów codziennej potrzeby – spożywczych i higienicznych, ale także dostarczanie ciepłych posiłków i umawianie wizyt lekarskich.


Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Marlena Maląg (Minister Rodziny i Polityki Społecznej)

Data emisji: 24.01.2021

Godzina: 13.06