Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 24.01.2021

Były szef MON: trzeba przygotować powszechny system obrony, który będzie odstraszał

- Potrzebna jest nam nowa strategia obronności. Do tej strategii należy dobierać uzbrojenie i budować armię - mówił na antenie Polskiego Radia 24 powiedział prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej.
Posłuchaj
  • Były szef MON: do obrony powinniśmy mieć 500 tys. nieregularnych żołnierzy (Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 próba podporządkowania Polski nie będzie wojną na wyniszczenie. - Będzie to działanie na podbicie i okupację, relacja jak PRL-ZSRR. Grozi nam zajęcie i utworzenie kolaborującego rządu. Dlatego trzeba przygotować taki system obrony, który będzie to uniemożliwiał, że potencjalny agresor nie będzie w stanie nas okupować, nie utrzyma się w Polsce - powiedział prof. Romuald Szeremietiew.

pap_20200708_1K5 (1).jpg
Gra o bezpieczeństwo. Ekspert: Polska musi patrzeć w perspektywie 360°, musi dobrze znać interesy głównego "playmakera"

Dodał, że nie chodzi przy tym o wojnę partyzancką. - Chodzi o to, żebyśmy przygotowali się do takiej wojny. Pokazali, że będziemy ją prowadzić. I tym samy odstraszyli potencjalnego przeciwnika. Konflikty asymetryczną nie są do wygrania. Nawet nowoczesna i dobrze uzbrojona armia nie sprosta armii mocarstwa jakim jest Rosja. Jeśli nie będziemy mieli wsparcia sojuszniczego, to nasza armia zostanie rozbita jak w 1939 roku. Dopiero wtedy pozostanie walka w konspiracji. Nie chce, żeby doszło do takiej sytuacji. Dlatego powtarzam, że trzeba przygotować powszechny system obrony, który będzie odstraszał - podkreślał były szef MON.


Posłuchaj
22:13 PR24_mp3 2021_01_24-18-05-37.mp3 Były szef MON: do obrony powinniśmy mieć 500 tys. nieregularnych żołnierzy (Temat dnia/Gość PR24)

 

Wyjaśnił przy tym, że w teorii sztuki wojennej przyjmuje się, iż przy okupacji trzeba mieć mieć 20 żołnierzy na jednego partyzanta. - Ten, który chce zapanować nigdy nie jest w stanie wygenerować takiej przewagi. Dlatego powinniśmy przygotować w skali kraju 500 tys. ludzi, którzy byliby w stanie podjąć nieregularne działania. Świadomość skali oporu powstrzymałaby agresora, skłoniła do innych działań, do negocjacji - podsumował prof. Szeremietiew.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Matuesz Drozda

Gość: prof. Romuald Szeremietiew

Data emisji: 24.012020

Godzina emisji: 18.06

PR24