Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Konto Usunięte Konto Usunięte 28.02.2021

Prof. Pyrć: do zapanowania nad pandemią potrzebny jest tandem w postaci szczepionek i leków

- W przypadku zakażeń wirusowych potrzebujemy tandemu, na który złożą się szczepionki oraz leki. Te pierwsze nigdy nie są w 100 proc. skuteczne, dlatego potrzebujemy też leków, by skutecznie zapanować nad wirusem - powiedział prof. Krzysztof Pyrć, kierownik badań nad koronawirusem w Małopolskim Centrum Biotechnologii.
Posłuchaj
  • Prof. Krzysztof Pyrć o przebiegu pandemii i znaczeniu szczepień przeciwko koronawirusowi ("Temat dnia/Gość PR24")
Czytaj także

4 marca minie rok, gdy w Polsce pojawił się pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem. Pomimo upływu 12 miesięcy wciąż nie wiadomo, czy uda się go całkowicie wyeliminować z naszego środowiska.

johnson-johnson szczepionka covid free shutt 1200 ok.jpg
USA: szczepionka Johnson & Johnson na COVID-19 oficjalnie dopuszczona do obrotu

- Być może powtórzy się historia, która miała miejsce ponad 100 lat temu. Chodzi o wirus grypy hiszpanki, który przez dwa lata dziesiątkował ludzkość, by stać się później wirusem sezonowym endemicznym. Nie zniknął po zakończeniu pandemii, ale został do końca lat 50., gdy pojawiła się kolejna epidemia grypy tzw. azjatyckiej i został przez nią wyparty - zaznaczył prof. Pyrć.

Posłuchaj
25:05 PR24_mp3 2021_02_28-09-34-07.mp3 Prof. Krzysztof Pyrć o przebiegu pandemii i znaczeniu szczepień przeciwko koronawirusowi ("Temat dnia/Gość PR24")

Po to, by zapanować nad pandemią w rekordowo szybkim tempie przygotowano szczepionki przeciwko kornawirusowi. W opinii rozmówcy Wiesława Molaka, wydaje się, że wszystkie, które do tej pory dopuszczono do użytku, prawie w 100 proc. chronią przed ciężkim przebiegiem COVID-19, hospitalizacją i śmiercią. - W mniejszym stopniu jednak zapewniają ochronę przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa w populacji - podkreślił specjalista.

- W przypadku zakażeń wirusowych potrzebujemy tandemu, na który złożą się szczepionki oraz leki. Te pierwsze nigdy nie są w 100 proc. skuteczne, dlatego potrzebujemy leków, by skutecznie zapanować nad wirusem - stwierdził prof.Pyrć. - Im szybciej zahamujemy rozprzestrzenianie się pandemii, tym mniejsza szansa, że powstanie taki jego wariant, który będzie całkowicie odporny na naszą obronę - dodał.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24" 
Prowadzący: Wiesław Molak
Gość: prof. Krzysztof Pyrć, kierownik badań nad koronawirusem w Małopolskim Centrum Biotechnologii
Data emisji: 28.02.2021
Godzina emisji: 09.34

Polskie Radio 24/db