Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 10.03.2021

"Misja, która nie powinna być związana z polityką". Politolog o zadaniach Rzecznika Praw Obywatelskich

- RPO to zdecydowanie funkcja, w której poglądy powinny zostać odstawione na półkę. RPO ma zajmować się reprezentowaniem obywateli, jest dla słabszych, dla tych, którzy nie mogą sobie sami poradzić, ma dbać o to, aby państwo nie przekraczało granic, by jego różne instytucje i urzędy nie naruszały wolności obywatelskiej - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Posłuchaj
  • Dr Bartłomiej Biskup o wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

Zgodnie z informacjami pojawiającymi się w mediach, kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich ma być Bartłomiej Wróblewski. Kadencja obecnego RPO - Adama Bodnara - upłynęła 9 września ub.r.

Krzysztof Sobolewski 1200.jpg
"Istnieje luka prawna". Sobolewski o wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich

Do ewentualnej kandydatury Wróblewskiego odniósł się senator PSL Jan Filip Libicki. "Skoro zostałem wywołany do tablicy to informuję, że skłaniam się do poparcia posła Wróblewskiego. Myślę, że dla wszystkich, którzy mnie znają, nie jest to specjalne zaskoczenie" - napisał na Twitterze senator.

Dr Bartłomiej Biskup odniósł się do wypowiedzi senatora PSL. - Wszystko opiera się na dość kruchej przewadze głosów opozycji w Senacie. Jeżeli byłaby akceptacja kandydatury Bartłomieja Wróblewskiego ze strony dwójki senatorów PSL, to ta kandydatura mogłaby zostać przez Senat poparta - zaznaczył.

- W wyborze RPO kluczowy jest Senat, zasada ustrojowa wprowadzona do naszej konstytucji proces wybierania Rzecznika bardziej demokratyzuje, ale z drugiej strony widać też, że kohabitacja dwóch izb parlamentu go przedłuża i utrudnia - stwierdził i dodał, że poparcie Bartłomieja Wróblewskiego może być receptą na zakończenie kadencji Adama Bodnara.

Dodał także, że trudno będzie o kandydaturę, która nie będzie budziła wątpliwości którejś ze stron sceny politycznej. - Żyjemy w takich czasach politycznych, że ktokolwiek nie zostałby Rzecznikiem Praw Obywatelskich, będzie kontestowany, to czasy nieufności politycznej, nieufności polityków do siebie - dodał politolog.

- Pytanie, jak nowy rzecznik, ktokolwiek nim nie zostanie, będzie wypełniał tę misję. Na ile jego poglądy polityczne, bo Adam Bodnar też ma konkretne poglądy, przełożą się na pracę, która powinna być mało związana z polityką. Ważne, by praca RPO skupiła się na tym, co jest esencją tego stanowiska, a nie na wdrażaniu swoich osobistych poglądów ideowych czy politycznych - podkreślał dr Bartłomiej Biskup.

Czytaj również:

Trybunał Konstytucyjny na 25 marca br. przesunął rozpatrzenie wniosku ws. przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego kadencji do czasu objęcia stanowiska przez jego następcę - poinformowano we wtorek na stronie TK.

TK ma się zająć wnioskiem grupy posłów PiS o zbadanie konstytucyjności ustawowego przedłużenia pięcioletniej kadencji RPO w sytuacji, gdy upłynie jego kadencja, a następca nie zostanie wybrany. Poselski wniosek w tej sprawie trafił do TK w połowie września ub.r. Kadencja obecnego RPO - Adama Bodnara - upłynęła 9 września ub.r.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

Gość: dr Bartłomiej Biskup

Data emisji: 10.03.2021

Godzina emisji: 13.09

PR24/ka