Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Tomasz Jaremczak 16.04.2021

"Powinniśmy wycofywać zastosowanie komórek od abortowanych płodów". Prof. Kochański o produkcji szczepionek

- Najwyższy czas, żebyśmy się ocknęli i zauważyli, że trzeba zmienić postępowanie. Wymaga to jednak czasu, bo nowe linie komórkowe wymagają testów. Tam, gdzie jest to możliwe, powinniśmy wycofywać zastosowanie komórek od abortowanych płodów. Najważniejsze, że problem został wreszcie zauważony i jest dyskutowany - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Andrzej Kochański, z Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski do spraw Bioetycznych, który tłumaczył stanowisko Episkopatu Polski ws. szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson. 
Posłuchaj
  • Prof. Kochański o stanowisku Episkopatu ws. szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson (Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

Biskup Józef Wróbel, przewodniczący zespołu ekspertów KEP ds. bioetycznych, przekazał, że w przeciwieństwie do pierwszych szczepionek korzystających z technologii opartej na mRNA i niebudzących istotnych zastrzeżeń moralnych, w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów.

"Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny" - napisał duchowny i dodał, że "katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami". Stwierdził jednocześnie, że "stanowisko to nie wyklucza możliwości skorzystania z obu tych szczepionek". "Technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny, jednak w przypadku braku wyboru wierni mogą z nich korzystać" - przekazali w oświadczeniu polscy biskupi.


Ey7T77kWYAAWdkc 1200.jpg
"Materiał biologiczny pobrany od abortowanych płodów". Episkopat o szczepionkach Johnson&Johnson i AstraZeneki

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że należy zapoznać się z całością tego dokumentu. - W największym skrócie mówi o tym, że na rynku dostępne są różne preparaty, które różnią się sposobem produkcji, co wywołuje dylematy etyczne. Dokument zauważa to kryterium, które dla wielu jest bardzo istotne. Zaznacza też, że wyboru dokonuje każdy człowiek w swojej wolności. Wyboru dokonujemy w swoim sumieniu, oczywiście w sytuacji, jeśli mamy możliwość jego dokonania - powiedział prof. Andrzej Kochański. Dodał też, że dokument jasno mówi o tym, że powinniśmy protestować, jeśli wyboru mieć nie będziemy. Stanowisko Episkopatu posiada przede wszystkim wartość informacyjną. Przedstawia sytuację i zostawia wybór każdej osobie - powiedział prof. Andrzej Kochański.

Wyjaśnił przy tym, że nie do wszystkich preparatów stosuje się komórki pochodzenia płodowego. - Te komórki zostały uzyskane po aborcji w 1973 i 1985 roku. Aborcje, które wykonano, nie mają żadnego związku z badaniami nad szczepionkami. To było kilkadziesiąt lat temu. Z dwóch aborcji wyprowadzono linie komórkowe, które wykorzystano w tysiącach badań biomedycznych. Obecnie wykorzystano je w pracach nad szczepionkami. Natomiast nie ma tutaj związku przyczynowego. Nie zmienia to faktu, że nie zmienimy pochodzenia tych linii komórkowych. Jest, jakie jest. Chcielibyśmy, by w aspekcie badań i produkcji przestawiać się na alternatywne linie komórkowe. Wymaga to czasu, ale cieszę się, że problem został zauważony, jest dyskutowany i jest ważny - podkreślił. 

Posłuchaj
13:44 PR24_mp3 2021_04_16-11-45-20.mp3 Prof. Kochański o stanowisku Episkopatu ws. szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson (Temat dnia/Gość PR24)

Prof. Kochański przypomniał, że w nauce pojawiają się nowe możliwości związane z zastosowaniem komórek macierzystych. - Te możliwości są dużo ciekawsze i nowocześniejsze. Czas najwyższy, żebyśmy się ocknęli i zauważyli, że trzeba zmienić postępowanie. Wymaga to jednak czasu. Nowe linie komórkowe wymagają testów. Tam, gdzie jest to możliwe, powinniśmy wycofywać zastosowanie komórek od abortowanych płodów. Najważniejsze, że problem został wreszcie zauważony i jest dyskutowany - podsumował ekspert. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: prof. Andrzej Kochański (Ekspert Konferencji Episkopatu Polski do spraw Bioetycznych)
Data emisji: 16.04.2021
Godzina emisji: 11:45

PR24/tj