Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 10.07.2021

"Zamiary przejęcia kontroli nad Morzem Czarnym”. Prof. Grochmalski o działaniach Rosji w regionie

- Morze Czarne jest istotnym fragmentem flanki wschodniej NATO, a po aneksji, czy raczej brutalnym przejęciu Krymu przez Rosję uległa zmianie cała struktura geopolityczna regionu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski, politolog (Akademia Sztuki Wojennej).
Posłuchaj
  • Prof. Piotr Grochmalski o działaniach Rosji na Morzu Czarnym (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

Zakończyły się manewry wojskowe Sea Breeze 2021, największe w swej historii. W ćwiczeniach brały udział 32 kraje. W manewrach uczestniczyło ok. 5 tys. wojskowych z 17 krajów NATO i partnerów Sojuszu, a także 32 okręty, 40 samolotów i 18 jednostek do zadań specjalnych. Wśród uczestników była też Polska.

forum-0618524431-2.jpg
Manewry NATO i Ukrainy na Morzu Czarnym. Ekspert: wyraźny sygnał polityczno-wojskowy

Prof. Piotr Grochmalski przypominał, że do momentu, kiedy Krym był faktyczną częścią Ukrainy, dominujące w regionie były dwa państwa, Turcja, która ma ogromną linię granicy morskiej z Morzem Czarnym i Ukraina.

- Krym, który był miejscem bardzo znaczącym, gigantyczną bazą wojskową dla wielu imperiów, wraca jako bardzo ważny elementem oddziaływania militarnego ze strony Rosji. Przejęcie przez Rosję Krymu bardzo zmieniło układ sił w regionie, także dotyczący Morza Azowskiego. Zbudowanie tzw. mostu krymskiego przez Cieśninę Kerczeńską, łączącego Rosję z Krymem, dodatkowo zaogniło sytuację. Most ten jest wykorzystywany, by blokować dostęp statków ukraińskich do portów na Morzu Azowskim. Mamy tu do czynienia z całym szeregiem działań mających doprowadzić do przejęcia przez Rosję kontroli nad Morzem Czarnym - podkreślił ekspert.

Posłuchaj
08:11 PR24_mp3 2021_07_10-17-47-44.mp3 Prof. Piotr Grochmalski o działaniach Rosji na Morzu Czarnym (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

- Niedawny incydent, w którym Rosjanie użyli ostrej amunicji wobec brytyjskiej jednostki NATO, pokazuje skalę napięcia i możliwość, że któreś z takich zdarzeń może przekształcić się w regularne starcie militarne. Musimy bardzo uważnie obserwować wydarzenia w tym regionie, ale i manewry, jakie odbyły się na Morzu Czarnym (…) NATO stara się wspierać poprzez formułę zespołu sił morskich państwa, które należą do sojuszu, jak Rumunia, Bułgaria czy Turcja. W tym miejscu nakłada się na siebie szereg napięć, mogących doprowadzić do wybuchu regularnego konfliktu między NATO a Federacją Rosyjską - zauważył gość audycji.

Czytaj także:

Według Głównego Zarządu Wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy "Rosja próbowała przeciwdziałać manewrom Sea Breeze 2021 wszystkimi możliwymi sposobami". Wywiad podał w komunikacie, że w celu obserwacji manewrów Rosja skierowała na morze prawie wszystkie okręty Floty Czarnomorskiej.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Piotr Grochmalski

Data emisji: 10.07.2021

Godzina emisji: 17.47

PR24/ka