Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Szewczuk 20.08.2021

Spór o Turów. Jakóbik: nie chodzi tylko o ekologię, ale też o polityczną koniunkturę w Czechach

- Spór z elementami zasadnych zastrzeżeń ekologicznych zamienia się w większy spór, polityczny, ponieważ w Czechach jest taka koniunktura polityczna, że opłaca się "przeciągnąć" Polaków w negocjacjach. (...) Może się okazać, że nagle po wyborach w Czechach Turów przestanie być tak trudnym tematem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl.
Posłuchaj
  • Wojciech Jakóbik o sporze Polska-Czechy ws. kopalni Turów (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

W Pradze zakończyła się kolejna runda rozmów, dotyczących polskiej kopalni Turów. Delegacje Polski i Czech spotkały się po raz dziesiąty, aby omawiać kształt międzyrządowej umowy, regulującej kwestie związane z wydobyciem w kopalni. Jej podpisanie ma doprowadzić do zakończenia sporu i - w konsekwencji - wycofania pozwu przeciwko Polsce, który strona czeska złożyła w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Obie strony sporu dotyczącego Turowa wciąż nie osiągnęły porozumienia.

ZOBACZ TAKŻE
turów 1200 (1).jpg
Zakończyła się kolejna runda negocjacji ws. Turowa. Wiceszef MSZ: zbliżamy się do finału

"Czesi podbijają stawkę"

Wojciech Jakóbik przyznał, że strona polska "została przyłapana na błędzie, z którego teraz się wycofuje i musi nadrobić pewne zaległości, a Czesi to świetnie wykorzystują w przyziemnym interesie kampanii wyborczej w swoim kraju i dlatego nie odpuszczają". Z tego powodu należy się liczyć z przedłużaniem rozmów.

- Czesi podbijają stawkę, nie godzą się na pewne rozwiązania kompromisowe, a Polacy nie chcą odpuszczać całkowicie, bo będą płacić za kolejne dni toczących się rozmów - wskazał gość PR24. Dodał, że błędem, który doprowadził do obecnej sytuacji było "przedłużenie koncesji na wydobycie węgla w Turowie w sposób niezgodny z prawem unijnym". Aby zrobić to jak najszybciej, "stworzono pewną furtkę prawną", która co prawda została usunięta, ale Praga "wykorzystała nasz błąd".

Ekologia a polityka

Ekspert podkreślił, że dyskusje dot. wpływu Turowa na środowisko "to sprawa wtórna". - Jesienią są wybory w Czechach. Widać, że spór o Turów, grożenie palcem Polakom, odgrywa rolę w wewnątrzczeskiej grze politycznej - mówił. Jak przekonywał, "na pewno nie chodzi tu tylko o ekologię", bo gdyby tak było to proponowane przez Warszawę środki zaradcze załatwiłyby sprawę. 

Czytaj także:

- Spór z elementami zasadnych zastrzeżeń ekologicznych zamienia się w większy spór, polityczny, ponieważ w Czechach jest taka koniunktura polityczna, że opłaca się "przeciągnąć" Polaków w negocjacjach - powiedział Wojciech Jakóbik.


Posłuchaj
24:08 Jakóbik.mp3 Wojciech Jakóbik o sporze Polska-Czechy ws. kopalni Turów (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)

Podkreślił, że pod kątem prawa unijnego racja nie była po naszej stronie. Wskazał, że wiele zależy od sprawności polskiego zespołu negocjacyjnego, ale przytoczył też opinie polskich polityków, którzy przed wyborami w Czechach nie liczą na poprawę atmosfery. - Może się okazać, że nagle po wyborach Turów przestanie być tak trudnym tematem - zaznaczył gość Polskiego Radia 24. 

Więcej w nagraniu.

* * * 

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

GośćWojciech Jakóbik (portal BiznesAlert.pl)

Data emisji: 03.08.2021

Godzina emisji: 11.33

ms, IAR