Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Tomasz Jaremczak 21.08.2021

"Świat zewnętrzny nie jest dla nich ziemią nieznaną". Były konsul RP w Kabulu o talibach

- Talibowie umiejętnie wykorzystują zdobycze globalizacji, nowoczesne formy komunikacji i media społecznościowe. Czy to wystarczy do rządzenia krajem? Jednak większość bojowników talibskich, w odróżnieniu od ich przywódców, to ludzie niezwykle prości, przeważnie niepiśmienni, którzy pierwszy raz opuścili swoje wioski - mówił w Polskim Radiu 24 orientalista i były konsul RP w Kabulu Marcin Krzyżanowski.
Posłuchaj
  • Marcin Krzyżanowski o sytuacji w Afganistanie (Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

Po zajęciu stolicy Afganistanu przez talibów w kraju trwa chaos spowodowany masowymi ucieczkami i ewakuacjami. Bojownicy w ciągu kilku tygodniu opanowali kluczowe miasta, a tym samym po 20 latach powtórnie przejęli władzę. W 2001 r. od rządów odsunęły ich wojska koalicji pod przywództwem USA.

mid-epa09420628-2.jpg
"Związki między talibanem i Al-Kaidą są trwałe". Tomasz Otłowski o sytuacji w Afganistanie

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 mamy do czynienia z nowym pokoleniem talibów.  - To już nie są przywódcy pokroju Mułły Omara, który pierwszy raz zobaczył Kabul, gdy miasto zostało zdobyte przez talibów. Obecna wierchuszka talibów to ludzie wykształceni, często po pobycie na Zachodzie. Pomimo tego, że ukrywali się przez 20 lat, dysponują pokaźnymi zasobami finansowymi, wiele podróżowali, świat zewnętrzny nie jest dla nich ziemią nieznaną. Oni ją kontestują, ale znają. Umiejętnie też wykorzystują zdobycze globalizacji, nowoczesne formy komunikacji i media społecznościowe. Czy to wystarczy do rządzenia krajem? Jednak większość bojowników talibskich, w odróżnieniu od ich przywódców, to ludzie niezwykle prości, przeważnie niepiśmienni, którzy pierwszy raz opuścili swoje wioski - tłumaczył Marcin Krzyżanowski

Prawa kobiet

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił również uwagę, że Republika Afganistanu, pomimo ogromnego postępu, nie był rajem dla kobiet. - Co innego wielkie miasta, a co innego prowincja. Zmiana społeczna nie zawsze dochodziła na prowincję. Z punktu widzenia tamtejszych kobiet niewiele się zmieni, ich emancypacja nigdy nie dosięgła. Z jednej strony mamy szumne deklaracje talibów, że prawa kobiet będą szanowane, że będą mogły same wychodzić na ulice, uczyć się i pracować. Talibowie zawsze jednak dodają, że zgodnie z szariatem. Pytaniem pozostaje jak i przez kogo szariat będzie interpretowany. Nawet jeśli przyjmiemy, że talibowie zliberalizowali swoje podejście do praw kobiet, to i tak ich życie ulegnie daleko idącym ograniczeniom - stwierdził były konsul RP w Kabulu.

Czytaj także:

Emirat Afganistanu

Talibowie na kontrolowanych przez siebie terytoriach wprowadzali równoległą, własną administrację. Zapowiadają też zmianę ustroju politycznego państwa. - Na czele stanie przywódca, który będzie najwyższym autorytetem, ale nie władcą absolutnym. Prawdopodobnie przyszły ustrój będzie przypomniał system polityczny Iranu, z emirem, który wyznacza kierunki działań i radą doradców zajmującą się władzą wykonawczą. Na kolejnym poziomie będą gubernatorzy obdarzeni dość dużą autonomią, tak naprawdę będą lokalnymi satrapami - podsumował Krzyżanowski. 


Posłuchaj
23:45 PR24 2021_08_21-13-33-15.mp3 Marcin Krzyżanowski o sytuacji w Afganistanie (Temat dnia/Gość PR24)

 

NATO poinformowało, że do tej pory z Afganistanu wywieziono ponad 18 tysięcy osób, przede wszystkim obcokrajowców, ale także afgańskich tłumaczy.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Antoni Opaliński

Gość: Marcin Krzyżanowski (orientalista, były konsul RP w Kabulu)

Data emisji: 21.08.2021

Godzina emisji: 13.33

PR24