Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Joanna Twardowska 23.08.2021

Jak będzie rozwijać się pandemia? Maria Libura wskazuje możliwy scenariusz

- Wedle modelu Politechniki Wrocławskiej najpóźniej w połowie września dzienna liczba zakażeń będzie liczona już w setkach osób, a pod koniec listopada może dojść do sytuacji analogicznej do roku ubiegłego - poinformowała Maria Libura, ekspert ds. służby zdrowia. 

23 sierpnia resort zdrowia poinformował, że ubiegłej doby potwierdzonych zostało 107 nowych przypadków zakażeń. Z powodu COVID-19 nie zmarła tego dnia żadna osoba. Analitycy ostrzegają, że choć obecnie liczby nie są bardzo wysokie, to nieuchronnie czeka nas czwarta fala pandemii.

Czytaj także:
covid-19 covid koronawirus free shutterstock 1200.jpg
łatwo rozprzestrzeniający się wariant będzie miał większe pole do popisu

- Niestety wyniki modeli przygotowanych ostatnio przez Politechnikę Wrocławską nie wyglądają optymistycznie - mówiła Maria Libura. Jak poinformowała ekspertka, według badań "najpóźniej w połowie września dzienna liczba zakażeń będzie liczona już w setkach osób". - Z kolei pod koniec listopada może dojść do sytuacji analogicznej do roku ubiegłego - wskazała rozmówczyni.

Specjalistka przyznała jednak, że zbliżająca fala może przebiec łagodniej dzięki szczepieniom. - Prawdopodobnie będzie i tak lepiej, niż gdyby nie byłoby obecnego poziomu wyszczepienia się - mówiła.

Posłuchaj
07:07 _PR24_AAC 2021_08_23-13-34-14.mp3 Maria Libura o sytuacji epidemicznej i szczepieniach ("Temat dnia/Gość PR24").

Czytaj także:

Wariant Delta i społeczne zmęczenie 

Rozmówczyni pytana, z czego wynikają tak pesymistyczne prognozy, wskazała na "nowy, bardziej zakaźny wariant" Delta. Jak podkreśliła - "jest on już w Polsce absolutnie dominujący". 

Czytaj także:
szczepionka_pap_1200 (3).jpg
"To ostatni moment, aby zdążyć przed czwartą falą". Prof. Parczewski apeluje o szczepienie się

Innym powodem, tłumaczyła Maria Libura, jest "powrót do codziennych aktywności", a także "zmęczenie pandemią, które widać bardzo wyraźnie we wszystkich miejscach publicznych". - Powoduje ono, że większość ludzi rezygnuje z takich nawet bardzo łagodnych środków ostrożności - wkazywała specjalistka, podkreślając przy tym, że przez tę tendencję łatwo rozprzestrzeniający się wariant będzie miał jeszcze większe "pole do popisu".

Zdaniem ekspertki "być może musimy się ponownie nauczyć, "wrócić do pewnych rzeczy, które w czasach rozprzestrzenia się wielu chorób zakaźnych, były oczywistością". 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel 

Gość: Maria Libura, ekspertka ds. służby zdrowia, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Data emisji: 23.08.2021

Godz. emisji: 13.33

jbt/pr24