Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jolanta Pawlak 04.09.2021

Prof. Marciniak: działania Łukaszenki są obliczone na wywołanie kryzysu politycznego w Polsce

- Celem migracji inspirowanej przez Alaksandra Łukaszenkę, być może przy współpracy z Rosją, jest prowokowanie konfliktu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Marciniak z Instytutu Nauk Politycznych PAN, Ambasador RP w Rosji w latach 2016–2020.

W pasie o szerokości trzech kilometrów przy granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Na tym terenie znalazły się 183 miejscowości. Rozporządzenie o wprowadzeniu na 30 dni stanu wyjątkowego w tym regionie wydał prezydent Andrzej Duda.

granica 1200 (10).jpg
"Najważniejsze jest nawiązanie dialogu między siłami politycznymi". Płk Małecki o sytuacji na granicy

Zdaniem gościa PR24, użycie przez Aleksandra Łukaszenkę masowej migracji jako instrumentu walki z innym państwem, nie jest oryginalnym pomysłem. Masowa migracja bowiem jako broń była używana już wiele razy w przeszłości.

"Wojna hybrydowa"

- Zdecydowanie możemy mówić o wojnie hybrydowej, po pierwsze może chodzić o spowodowanie kryzysu w kraju, który staje się obiektem masowej migracji ze względu na brak przygotowania np. odpowiedniej infrastruktury - powiedział prof. Włodzimierz Marciniak.

Dodał, że drugim możliwym celem wojny hybrydowej, może być próba wywołania kryzysu politycznego, co jak podkreślił, jest szczególnie łatwe w państwach demokratycznych, chodziłoby bowiem o wywołanie konfliktu pomiędzy dwiema wartościami państwa demokratycznego: bezpieczeństwem i humanitaryzmem.

Posłuchaj
23:25 PR24 2021_09_04-16-36-38.mp3 Prof. W. Marciniak o wojnie hybrydowej ("Gość PR24")

Na wskazanych obszarach zawieszona zostaje możliwość organizacji i przeprowadzania zgromadzeń, imprez masowych, wydarzeń kulturalnych, imprez artystycznych i rozrywkowych. Ustanowiony zostaje obowiązek posiadania przy sobie dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość przez przebywające w miejscach publicznych osoby, które ukończyły 18 lat, a w przypadku osób uczących się, które nie ukończyły 18 lat, legitymacji szkolnej. Zakazane jest utrwalanie za pomocą środków technicznych wyglądu lub innych cech miejsc, obiektów lub obszarów obejmujących infrastrukturę graniczną, również w przypadku, gdy miejsca te, obiekty lub obszary stanowią tło dla wizerunku funkcjonariusza Straży Granicznej, lub policji oraz żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozporządzenie wprowadza również ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji. Dozwolone są tranzyt przez ten obszar, niezbędne spotkania z najbliższymi czy podróż w celu legalnego przekroczenia granicy międzypaństwowej. Na obszarze objętym stanem wyjątkowym przemieszczać się mogą pojazdy ratownictwa medycznego i innych służb oraz funkcjonariusze i pracownicy służb państwowych i żołnierzy, oraz pracowników Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wykonujących zadania służbowe.

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Włodzimierz Marciniak z Instytutu Nauk Politycznych PAN (Ambasador RP w Rosji w latach 2016–2020)

Data emisji: 04.09.2021

Godzina: 16:36