Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 28.09.2021

"Zagrożenie, że pojawi się nowa mutacja, jest wysokie". Ekspert ds. służby zdrowia o pandemii koronawirusa

- Globalna północ jest największym na świecie osiedlem zamkniętym, które zachowuje dla siebie pewne zasoby i się zabezpiecza. Jednak wirus przekracza granice nawet osiedli zamkniętych. Dopóki na poważnie nie zostanie podjęta kwestia pomocy krajom rozwijającym się i nie zapewni się im dostępu do technologii medycznych, trudno będzie uporać się z pandemią krajom bogatej północy i całemu światu - mówiła w Polskim Radiu 24 ekspert ds. służby zdrowia Maria Libura.
Posłuchaj
  • Maria Lubura o pandemii koronawirusa (Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

W Polsce wykonano już 36,977 mln szczepień przeciw koronawirusowi. Pierwszą dawkę przyjęło 19,659 mln osób, a w pełni zaszczepionych jest już ponad 19,259 mln obywateli. Od 24 września została zwiększona lista osób uprawnionych do szczepienia trzecią dawką. Możliwość przyjęcia dodatkowej dawki szczepionki marki Pfizer po 6 miesiącach od pełnego zaszczepienia mają wszystkie osoby powyżej 50. roku życia.


1200 joe biden szczepienie pap.jpg
"Zróbcie to, co jest właściwe". Joe Biden przyjął trzecią dawkę szczepionki i zaapelował do Amerykanów

Gość Polskiego Radia 24 przypomniała, że wskazania ws. przyjmowania trzeciej dawki szczepionki oparte są na badaniach naukowych. - Wiele szczepień nie daje odporności na całe życie i należy je powtarzać. Warto zastosować dawkę przypominającą. Trudno jest jednak przewidzieć scenariusze rozwoju pandemii. Jak będzie mutował wirus? Czy uda się znaleźć skuteczne metody leczenia choroby? Nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na te pytania - tłumaczyła Maria Libura.

Ekspert przypomniała, że jedynie wysokorozwinięte kraje mogą sobie pozwolić na luksus trzeciej dawki szczepionki. - Natomiast kraje rozwijające się nie mają de facto programów pierwszych szczepień na dużą skalę. Zagrożenie, że pojawi się jakaś nowa mutacja, jest wysokie. Paradoksalnie luksus bogatszej części świata utrwala zagrożenie. Globalna północ jest największym na świecie osiedlem zamkniętym, które zachowuje dla siebie pewne zasoby i się zabezpiecza. Jednak wirus przekracza granice nawet osiedli zamkniętych. Dopóki na poważnie nie zostanie podjęta kwestia pomocy krajom rozwijającym się i nie zapewni się im dostępu do technologii medycznych, trudno będzie uporać się z pandemią - podkreśliła Libura. 

Nie wykluczyła, że należałoby uwolnić patenty i wesprzeć produkcję sprawdzonych szczepionek w krajach rozwijających się. - WHO od dawna zwraca uwagę, że wsparcie i wyszczepienie biednych krajów byłoby niezwykle opłacalne dla wszystkich. Politycznie jest jednak bardzo trudne do przeprowadzenia - podsumowała. 


Posłuchaj
23:21 PR24 2021_09_28-15-06-23.mp3 Maria Libura o pandemii koronawirusa (Temat dnia/Gość PR24)

 

Resort zdrowia poinformował, że w ciągu ostatniej doby wykryto 975 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Dwie osoby zmarły z powodu COVID-19, a 27 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Maria Libura (ekspert ds. służby zdrowia, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie)

Data emisji: 28.09.2021

Godzina emisji: 15.09

PR24