Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 01.02.2022

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Stefaniak: rząd prowadzi aktywną politykę przeciwdziałania sytuacjom zagrażającym gospodarce

- Siedem lat temu Polacy wybrali aktywną rolę państwa w gospodarce i w sytuacjach kryzysowych rzeczywiście dostają takie rozwiązania. Mamy do czynienia z tarczami antykryzysowymi w sytuacjach, kiedy w skali globalnej w gospodarce dzieje się coś niedobrego - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Stefaniak, ekonomista, analityk finansowy.

Od dziś VAT na paliwo spada z 23 do 8 procent. W ramach drugiej tarczy antyinflacyjnej niższy VAT obejmie też między innymi prąd, ogrzewanie, gaz ziemny i nawozy.

Zapisy drugiej tarczy antyinflacyjnej zostały wprowadzone na pół roku, czyli będą obowiązywały do końca lipca. Ich celem jest obniżenie tempa, w jakim rosną ceny towarów i usług konsumpcyjnych.

Andrzej Stefaniak podkreślał, że rząd prowadzi aktywną politykę przeciwdziałania sytuacjom zagrażającym gospodarce. - W 2020 r. była to tarcza antykryzysowa, która doprowadziła do hibernacji rynku pracy, okazało się to zbawienne. Polacy cały czas mają miejsca pracy, dziś Eurostat podał, że stopa bezrobocia spadała w Polsce poniżej 3 proc., to rewelacyjny wynik - zauważył.

- W sytuacji, kiedy globalnym problem jest inflacja, wprowadzane są tarcze antyinflacyjne. Rząd podchodzi do tego bardzo elastycznie, stąd uaktualnienie takiej tarczy, dodanie kolejnych składników ma za zadanie ograniczyć oczekiwania inflacyjne, tak by inflacja nie wymknęła się spod kontroli. Gdyby inflacja przekroczyła psychologiczny poziom 10 proc., mogłoby dojść do nakręcania się spirali cenowo-płacowej - dodał.

Ekspert zwracał uwagę, że kryzys inflacyjny dopadł cały świat. - Teraz mamy tego efekty i trzeba z tym problem walczyć. Inflacja ma charakter podażowy, związana jest ze wzrostem mi.in. cen prądu i gazu, to jest niezależne od polityki rządowej. To natomiast, na co rząd ma wpływ, m.in. znaczące obniżenie podatków na energię elektryczną, jest teraz wprowadzane. To ma być narzędziem, dzięki któremu przejdziemy suchą stopą przez szczyt inflacyjny, prognozowany mniej więcej na I i II kwartał tego roku - dodał gość audycji.

- Jeżeli ścieżka inflacyjna w skali globalnej tak się potoczy, jak to przewidują banki centralne, to tarcza antyinflacyjna będzie strzałem w dziesiątkę, pozwoli utrzymać dochody rozporządzalne każdego z nas na mniej więcej niezmienionym poziomie. A to znacząca różnica w porównaniu z tym, co dzieje się w Estonii czy na Litwie i Łotwie, które mając walutę euro, nie są w stanie zapanować nad inflacją, która przekracza już 5 procent - mówił Andrzej Stefaniak, który zaznaczył, że fakt, iż Polska zachowała suwerenność w polityce monetarnej, było w tej sytuacji niezwykle ważne.

Posłuchaj
22:29 PR24_mp3 2022_02_01-13-35-42.mp3 Andrzej Stefaniak o rozwiązaniach Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

W ubiegłym roku polska gospodarka wzrosła o 5,7 procent wobec spadku o 2,5 procent w 2020 roku. Tak wynika z opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny wstępnego szacunku produktu krajowego brutto za 2021 rok.

Prezes GUS-u Dominik Rozkrut powiedział, że rekordowo wysoka w 2021 roku okazała się produkcja przemysłowa, która liczona dla wszystkich firm wzrosła o 14,4 procent. W firmach, w których pracuje co najmniej 10 osób, wzrost wyniósł 14,9 procent. Prezes GUS-u podkreślił, że w ubiegłym roku produkcja przemysłowa wzrosła najbardziej od początku transformacji społeczno-gospodarczej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Andrzej Stefaniak

Data emisji: 01.02.2022

Godzina emisji: 13.35

PR24/ka