Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 04.02.2022

Projekt zmian w Izbie Dyscyplinarnej. Dr Kawęcki: spór z UE nie zakończy się szybko

- Unia Europejska kwestuje cały zakres reformy systemu sądownictwa, w tym sposób wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa - przypominał dr Krzysztof Kawęcki, politolog, komentując prezydencką propozycję zmian w Sądzie Najwyższym.
Wideo
  • Rozmowy w PR24
Posłuchaj
  • Dr Krzysztof Kawęcki o prezydenckiej propozycji zmian w Sądzie Najwyższym (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Czytaj także

W czwartek prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że złoży w Sejmie nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Propozycja zakłada między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej SN i powołanie w jej miejsce nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Dr Krzysztof Kawęcki zauważył, że spór z organami Unii Europejskiej może nie zakończyć się szybko. - Tu nie tylko chodzi o Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego (...). Zarzuca się także brak niezależności, a nawet kwestionuje legalność Sadu Najwyższego. Nie wydaje się, żeby sytuacja była przełomowa, dużo będzie zależało od uzgodnienia tych dwóch projektów - ocenił, odnosząc się do zapowiedzi złożenia rządowego projektu zmian w Sadzie Najwyższym.

- Pamiętajmy także, że prezes PiS, Jarosław Kaczyński, już w sierpniu ub. roku mówił, że Izba Dyscyplinarna w obecnym zakresie nie może dalej funkcjonować. Izba Dyscyplinarna tak naprawdę była w zawieszeniu, ona de facto nie funkcjonowała, to sytuacja trudna do zaakceptowania - dodał politolog, który przypominał, że będziemy mieli do czynienia z dwoma projektami zmian. - O relacjach pomiędzy prezydentem a obozem Zjednoczonej Prawicy można będzie powiedzieć po tym, jak będą wyglądały prace legislacyjne - stwierdził.

Posłuchaj
08:49 PR24_mp3 2022_02_04-07-50-04.mp3 Dr Krzysztof Kawęcki o prezydenckiej propozycji zmian w Sądzie Najwyższym (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

14 lutego 2020 r. weszła w życie nowelizacja m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym, które m.in. rozszerzyły odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i wprowadziły zmiany w procedurze wyboru I Prezesa Sądu Najwyższego. KE uznając, że przepisy naruszają prawo Unii, wniosła w kwietniu 2021 r. do TSUE skargę o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Komisja wystąpiła też z wnioskiem o zarządzenie wobec Polski środków tymczasowych.

Na początku września Komisja Europejska zdecydowała o zwróceniu się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie tej decyzji TSUE. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Dorota Kania

Gość: dr Krzysztof Kawęcki

Data emisji: 04.02.2022

Godzina emisji: 07.35

PR24/ka