Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 11.05.2022

Opór wobec sankcji nakładanych na Rosję. Talaga: UE powinna pomóc, a nie karać

- Kraje śródlądowe UE, jak Węgry, Słowacja, Czechy czy Austria, nie mają skąd tej ropy wziąć, musi ona płynąć ropociągami, a potrzeba czasu, by je być może zbudować - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute), komentując opór niektórych państw Unii wobec sankcji nakładanych przez UE na rosyjskie ropę i gaz.

Komisja Europejska przygotowała projekt sankcji wymierzonych w Rosję za inwazję na Ukrainę, przewidujący przede wszystkim embargo na import rosyjskiej ropy naftowej.

Unijne embargo na import ropy z Rosji ma wejść w życie w ciągu sześciu miesięcy, ale kilka krajów uzyskało obietnice okresów przejściowych: Węgry i Słowacja - do końca 2024, a Czechy - do połowy tego samego roku. Jednak dla władz w Budapeszcie to za mało. Chcą więcej czasu i domagają się też unijnych funduszy na inwestycje, by móc przełączyć się z rosyjskiego ropociągu na chorwacki.

Andrzej Talaga zwrócił uwagę, że Węgry, Czechy, Słowacja i Bułgaria nie twierdzą, że chcą podważyć szósty pakiet sankcji czy że sprzeciwiają się samej ich idei, ale zaznaczyły, że te konkretne sankcje dotkną je silniej niż samą Rosję. Dodał także, że Węgry są jedynym państwem, które mówi, że podporządkuje się wymaganiom rosyjskim ws. płatności za surowce energetyczne, w tym wypadku UE powinna zareagować.

- Na szczęście UE jest gotowa do poświęceń w imię powstrzymania Rosji. Rządy europejskie mają w tym momencie otwartą drogę do wprowadzenia sankcji. Polska może sobie pozwolić na całkowite odcięcie od ropy rosyjskiej, podobnie Niemcy czy Francja i inne kraje leżące nad morzem, mające porty naftowe - zauważył i dodał, że kraje śródlądowe, jak Węgry, Słowacja, Czechy czy Austria, nie mają możliwości szybkiego sprowadzenia ropy z innych źródeł.

Posłuchaj
16:50 PR24_mp3 2022_05_11-11-06-41.mp3 Andrzej Talaga o szóstym pakiecie sankcji nakładanych przez UE na Rosję (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

- Pytanie, czy Komisja Europejska powinna te kraje karać za łamanie sankcji. Dużo lepiej stałoby się, gdyby zaoferowała tym państwom pomoc w dywersyfikacji dostaw, budowie ropociągu z innego kierunku niż Rosja. Czyli za zgodę za sankcje np. przez dwa lata kraje otrzymują pakiet pomocowy na budowę alternatywnych linii dostaw. To ma sens - podkreślił gość audycji.

Zobacz także:

Ambasador Polski przy Unii Europejskiej skrytykował państwa, które domagają się wyłączeń spod unijnego embarga na import rosyjskiej ropy. We Wspólnocie toczą się negocjacje, podczas których Węgry, Słowacja i Czechy zażądały ulgowego potratowania. Chcą one, mimo unijnego embarga, jeszcze przez kilka lat sprowadzać rosyjską ropę.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Andrzej Talaga

Data emisji: 11.05.2022

Godzina emisji: 11.06

PR24/ka