Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jan Odyniec 30.06.2022

Artur Żak: ukraińscy komentatorzy cieszą się ze wzmocnienia wschodniej flanki NATO

Wśród najważniejszych wniosków szczytu NATO na Ukrainie wymienia się często pomoc dla Ukrainy, jaką zadeklarował Sojusz, pomoc wojskową. Często jest podkreślane, że mowa wyłącznie o broni obronnej. Komentatorzy zaznaczają, że Ukraina, żeby skutecznie walczyć z Federacją Rosyjską, potrzebuje jednak właśnie broni nie obronnej, ale ofensywnej, artylerii, systemów rakietowych i amunicji - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Żak, współpracownik Radia Lwów i tłumacz w bazie wojskowej pod Lwowem.
Posłuchaj
  • Artur Żak o ukraińskiej perspektywie szczytu NATO ("Temat dnia / Gość PR24")
Czytaj także

Na szczycie NATO w Madrycie podjęto szereg przełomowych decyzji. Do Polski trafi - w postaci stałej kwatery głównej - wysunięte dowództwo V Korpusu Armii USA, wzrosną - z 40 tys. do 300 tys. - siły szybkiego reagowania NATO, do Sojuszu dołączą Finlandia i Szwecja, Rosja zaś została formalnie określona mianem "największego zagrożenia dla bezpieczeństwa świata". W Polskim Radiu 24 decyzje te - z perspektywy ukraińskiej - komentował Artur Żak, współpracownik Radia Lwów.

Szczyt NATO a Ukraina. "Mówi się o przełomie"

Gość PR24 podkreślił, że także na Ukrainie wyrażane są opinie o przełomowości tego szczytu. Jak wyjaśnił, zmieniły się zasady działania w strukturze NATO. Najczęściej wymieniane w ukraińskich mediach jest zwiększenie sił szybkiego reagowania.

- Wymienia się też często pomoc, jaką zadeklarowało NATO, pomoc wojskową. Często jest podkreślane, że mowa wyłącznie o broni obronnej. Komentatorzy zaznaczają, że Ukraina, żeby skutecznie walczyć z Federacją Rosyjską, potrzebuje jednak właśnie broni nie obronnej, ale ofensywnej, artylerii, systemów rakietowych i amunicji - mówił Artur Żak.

Jak dodał, większość publicystów nie liczyła jednak na to, że Sojusz formalnie zdecyduje o przekazywaniu broni śmiercionośnej.

Szczyt straconej szansy?

- Nie liczono tutaj na to, że jakiekolwiek decyzje wiążące w stosunku do Ukrainy będą podjęte właśnie na tym szczycie NATO. Ale z drugiej strony wielu ukraińskich działaczy politycznych i komentatorów cieszy się ze wzmocnienia NATO na flance wschodniej - podkreślił.

Artur Żak zaznaczył jednak również, że w komentarzach na Ukrainie przebija - obok pozytywnych wrażeń - także pewien smutek, że szczyt NATO nie skorzystał z tej szansy, by ogłosić powstanie stałych baz NATO w krajach wschodniej flanki.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
22:49 PR24_mp3 2022_06_30-14-07-10_Żak.mp3 Artur Żak o ukraińskiej perspektywie szczytu NATO ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Artur Żak (współpracownik Radia Lwów, tłumacz w bazie wojskowej pod Lwowem)
Data emisji: 30.06.2022
Godzina emisji: 14.07

PR24/jmo