Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Czwórka
Ula Czerny 04.06.2011

Czy wolontariat może być sposobem na życie?

- Dla nas liczy się każda para rąk - mówi Beata Rybaczewska, koordynatorka akcji "Wakacje z Wolontariatem". Muzeum Powstania Warszawskiego daje szansę popracowania w jednej z najnowocześniejszych placówek w Polsce.
Czy wolontariat może być sposobem na życie? Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Jak się pracuje wolontariuszom w Muzeum Powstania Warszawskiego?
Czytaj także

- Wolontariat jest moim drugim życiem. Ja się po prostu tutaj realizuje - mówi jedna z wolontariuszek na antenie Czwórki.

W audycji "Na 4 ręce" przyjrzeliśmy się wolontariuszom. Czy działają dla siebie czy może dla innych? Polacy nie są bowiem przodującym narodem, jeżeli chodzi o zaangażowanie w akcje społeczne. Tylko 16% rodaków działa w wolontariacie (w Europie 24% młodych ludzi).

- Na pracę w wolontariacie mogą pozwolić sobie osoby w społeczeństwach zasobnych, osoby, które mają problemy bytowe już rozwiązane - tłumaczy ten fakt socjolog Tomasz Łysakowski.

W stołecznym Muzeum Powstania Warszawskiego działa w tej chwili 149 wolontariuszy. Dla nich takie zajęcie daje szansę kreatywnego spędzania wolnego czasu. Są osoby, które wyrabiają 300% czasowej normy, ale są też takie, które pracują trochę mniej, ale za to bardziej efektywnie. W wolontariacie spotykają się bardzo różni ludzie.

- Pracuje z nami dziewczyna, która zajmuje się hieroglifami i pracowała na wykopaliskach w Egipcie. Pracuje z nami też Pan, który na co dzień zatrudniony jest na ważnym stanowisku w dużej firmie - wymienia w audycji wolontariuszka Katarzyna Miś.

Ogrom pracy wolontariuszy poraża. Na przykład w działającym przy muzeum Archiwum Historii Mówionej uczą się przeprowadzania wywiadów z powstańcami i montowania filmów. Dzięki ich pracy zachowane zostały bezcenne wspomnienia już 2600 powstańców i cywili, którzy uczestniczyli w tamtych wydarzeniach.

Można wspomóc ich działania. Muzeum Powstania Warszawskiego poszukuje chętnych w ramach programu "Wakacje z Wolontariatem", który potrwa od 16 czerwca do 15 września 2011.

Jakie mogą być powody dla których ktoś postanowi spędzić wakacje w jednym z najnowocześniejszych muzeów w Polsce? Dowiedz się więcej, dźwiękowy zapis audycji znajdziesz w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.


usc