Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Piotr Krupiński 14.11.2019

Tomasz Wróblewski: celem Polski jest zbliżenie się do najbogatszych państw na świecie

- Do tej pory piętą achillesową była aktywizacja zawodowa, która się także poprawiła. Ten rząd zasługuje na wiele komplementów - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute. Gościem audycji był również prof. Henryk Domański, socjolog z PAN.
Posłuchaj
  • Tomasz Wróblewski i prof. Henryk Domański o wyzwaniach dla nowego rządu i relacjach premiera z prezydentem
Czytaj także

Goście Polskiego Radia 24 wypowiedzieli się na temat polityki nowego rządu premiera Morawieckiego oraz wzajemnych relacji Kancelarii Premiera z Kancelarią Prezydenta.

Zdaniem Tomasza Wróblewskiego, "hojna polityka, jeżeli chodzi o podnoszenie płacy minimalnej, może mieć wpływ na to, że od 2020 r. bezrobocie może wzrastać". - Brakuje nam jednego "pchnięcia", by znaleźć się po stronie państw wysoko rozwiniętych. Przeszkodą jest jednak zbyt skomplikowany system podatkowy - dodał.

- Celem Polski jest teraz zbliżenie się do najbogatszych państw na świecie, a przynajmniej w Europie. Piętą achillesową była aktywizacja zawodowa, która się także poprawiła. Premier Morawiecki stawia także silny i zrównoważony budżet, który może jednak odbić się negatywnie na przedsiębiorczości. Mimo wszystko pod adresem tego rządu można wypowiedzieć wiele komplementów - zaznaczył. 

Morawiecki desygnowanie tt-1200.jpg
Andrzej Rafał Potocki: prezydent i premier mają wspólne cele i podobnie widzą świat

Współpraca

Prof. Henryk Domański zauważył z kolei, że prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki są do siebie bardzo zbliżeni pod wieloma względami, nie tylko politycznymi - Potencjalnych konfliktów między prezydentem a premierem obecnie nie ma. To kontynuacja wzajemnych związków między prezydenturą a rządem, które powstały w 2015 r. Prezydent i premier to także osoby zbliżone wiekowo i o podobnej wizji dotyczącej rozwoju Polski - zwrócił uwagę.

- Wydaje się, że ten efekt wspólnego pokolenia odgrywa dużą rolę. Odmiennych wizji np. odnośnie rozwoju Polski między nimi nie ma i nie będzie. Premier ma ekonomiczną orientację "państwa dobrobytu", natomiast orientacja premiera na "państwo dobrobytu" jest bardziej społeczna, ale nie ma tu sprzeczności, bo zależności między tymi modelami są bardzo silne - podkreślił.

***

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

Polskie Radio 24, PAP / pkr

______________________

Data emisji: 14.11.2019

Godzina emisji: 12.35