Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Barański 01.06.2020

Dr Tomasz Herudziński: większość społeczeństwa chciałaby uczestniczyć w wyborach

- Z ostatnich sondaży wynika, że Polacy chcieliby wziąć udział w wyborach prezydenckich, a w maju sytuacja - jak pamiętamy - wyglądała inaczej - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Herudziński, socjolog ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja 2020 r. ws. stwierdzenia braku możliwości głosowania na kandydatów w wyborach prezydenta została opublikowana w poniedziałek w Dzienniku Ustaw. Według przedstawiciela Kancelarii Premiera RP Michała Dworczyka "publikacja uchwały PKW nastąpiła niezwłocznie po otrzymaniu stosownych opinii prawnych w tej sprawie".

- Chcieliśmy mieć pewność, że podjęta w takim trybie oraz w takiej sytuacji uchwała jest zgodna z obowiązującymi przepisami i możemy ją publikować bez obawy, że zostanie popełniony delikt - zaznaczył szef KPRM.

Kolejnym elementem, który przybliża nas do wyborów prezydenckich, jest przyspieszenie prac Senatu. Senat po g. 20.30 w poniedziałek rozpoczął posiedzenie, na którym zajmie się ustawą o organizacji wyborów prezydenckich. Marszałek Tomasz Grodzki poinformował, że głosowanie ws ustawy być może odbędzie się jeszcze w poniedziałek, obrady mają trwać do g. 22.00, lub we wtorek do południa, a następnie "niezwłocznie trafi do Sejmu".

"Społeczeństwo chciałoby, żeby proces wyborczy się w końcu dokonał"

Według dra Tomasza Herudzińskiego, socjologa ze  Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, mamy do czynienia z działaniami, które przybliżają nas do wyborów prezydenckich.

- Czynnikiem, który mógł mieć wpływ na to przyspieszenie, są wyniki ostatnich sondaży. Wynika z nich, że Polacy chcieliby wziąć udział w wyborach prezydenckich, w maju sytuacja, jak pamiętamy, wyglądała inaczej - przypomniał w PR24 socjolog.

- Większość społeczeństwa chciałaby uczestniczyć w wyborach. Politycy postępują zgodne z dyktatem społeczeństwa. Społeczeństwo jest zmęczone kwestią ustalania terminu wyborów, chciałoby, żeby proces wyborczy się w końcu dokonał - przekonywał dr Tomasz Herudziński. - Cały czas jesteśmy jednak w blokach startowych. Nie wiemy, jak będzie wyglądała sytuacja po koronawirusie, gdy objawią się skutki wielomiesięcznego postoju. Społeczeństwo domaga się uporządkowania tych kwestii, które są niezbędne, żeby funkcjonować w różnych wymiarach, nie tylko politycznym, ale też gospodarczym i życia codziennego - dodał.

CZYTAJ TAKŻE: >>>"Andrzej Duda ma bardzo wiele atutów". Dr Krzysztof Karnkowski o wyborach prezydenckich

"Spory polityczne będą dotyczyły kwestii legitymizacji władzy"

Gość audycji zwrócił uwagę, że w dyskusji o wyborach prezydenckich dominuje zagadnienie terminu wyborów, a zapomina się o innych, istotnych kwestiach. 

- Już w tej chwili sytuacja nie jest korzystna, przekroczyliśmy bowiem termin ustawowy. Maj jest za nami i jest bardzo prawdopodobne, że spory polityczne będą dotyczyły kwestii legitymizacji władzy (...) Można spodziewać się zaskarżenia wyniku wyborów przez tych, którzy te wybory przegrają (...) - przewidywał dr Tomasz Herudziński.

***

Sejm 12 maja uchwalił ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., z możliwością głosowania korespondencyjnego. Przewidziano w niej, że głosowanie odbędzie się metodą "mieszaną" - w lokalach wyborczych oraz dla chętnych - korespondencyjnie. Ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), ale daje też prawo startu nowym kandydatom. 

W audycji także relacja z Senatu RP autorstwa reportera IAR Karola Darmorosa.

***

Audycja: "Północ-Południe"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: dr Tomasz Herudziński (SGGW)

Data emisji: 01.06.2020

Godzina emisji: 21.35

Polskie Radio 24/PAP