Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Szewczuk 11.11.2020

Paweł Lisicki: często brakuje poczucia znaczenia polskiej suwerenności

- Dzisiaj poczucie przywiązania i poczucie tożsamości jest w większym stopniu zachwiane - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Lisicki, publicysta i redaktor naczelny "Do rzeczy".  - Nasza wspólnota przeżywa pewne rozprężenie - dodał.

Państwo polskie to nie tylko instytucje, ale przede wszystkim to my - obywatele. Różnimy się często bardzo mocno, ale wspólnie tworzymy nasz wspaniały kraj - Polskę i tylko wspólnie możemy poradzić sobie z największymi wyzwaniami - oświadczył w orędziu prezydent Andrzej Duda. Jak wygląda kwestia poczucia wspólnotowości obecnie, a jak wyglądała u progu odzyskania niepodległości?

CZYTAJ RÓWNIEŻ
duda 1200.jpg
Orędzie prezydenta. "Pokonamy obecne trudności, tak jak robiliśmy to wielokrotnie w naszej historii"

Według Pawła Lisickiego, "pewna forma wspólnoty cały czas jednoczy, cały czas jest ważna dla Polaków". Dodał jednak, że w czasach II RP "wspólnota narodowa była znacznie mocniejsza, ważniejsza". - Dzisiaj poczucie przywiązania i poczucie tożsamości jest w większym stopniu zachwiane - ocenił.

Posłuchaj
19:52 Paweł Lisiecki [PR24]PR24 (mp3) 11 listopad 2020 12_37_48.mp3 Paweł Lisiecki o poczuciu tożsamości narodowej współczesnych Polaków (Polskie Radio 24/Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także: 

"Rozprężona wspólnota"

- Oczywiście to nie znaczy, że wtedy nie było podziałów. Były podziały polityczne, ideowe, spory - to jest rzeczą naturalną. Natomiast wydaje się, że pomimo tych wszystkich różnic widoczna była bardzo wyraźna granica między tymi, którzy uważali, że na pierwszym miejscu jest niepodległość Polski jako samodzielnego podmiotu, bytu politycznego i tymi, którzy to odrzucali - powiedział redaktor naczelny tygodnika "Do Rzeczy".

- Dzisiaj poczucia znaczenia i wartości, jaką powinna mieć polska suwerenność, często brakuje. Pod tym względem nasza wspólnota przeżywa pewne rozprężenie - podkreślił gość PR24. Podkreślił, że więzi są silniejsze, gdy istnieje bezpośrednie zagrożenie. - Gdy takiego zagrożenia nie ma, więzi narodowe w naturalny sposób może nie tyle słabną, co zostają w naturalny sposób redefiniowane - podkreślił Paweł Lisicki.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "Północ - południe"

ProwadzącyMagdalena Złotnicka

GośćPaweł Lisicki (publicysta, redaktor naczelny "Do Rzeczy")

Data emisji: 26.10.2020

Godzina emisji: 12.35

ms