Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 30.01.2021

"UE ma związane ręce". Karol Gac o zakupie szczepionek

- Został zawarty kontrakt, duża część pieniędzy została zapłacona, producenci teraz nagle twierdzą, że nie są w stanie wywiązać się z tego, co obiecali. Unia Europejska niewiele może tu zrobić, te koncerny są monopolistami - komentował Karol Gac (portal "Do Rzeczy"), spór dotyczący terminowości dostaw szczepionek przeciw COVID-19 do krajów unijnych.

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w piątek pozytywną opinię w sprawie dopuszczenia na rynek UE szczepionki AstraZeneca. EMA zaleciła przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionki dla osób w wieku od 18 lat szczepionek przeciw COVID-19.

astrazeneca_pap_1200.jpg
Jak działa szczepionka AstraZeneki? "Jest nieco odmienna od preparatów Pfizera i Moderny"

"Koncerny produkujące szczepionkę są teraz monopolistami"

Karol Gac odniósł się do sporów pomiędzy firmami produkującymi szczepionkę a Unią Europejską, dotyczących terminowości dostaw. - Trzeba pamiętać o tym, że przygniatająca większość państw swoją politykę różnego rodzaju obostrzeń i walki z epidemią podporządkowała szczepionce, która miała pomóc załatwić problemy z pandemią. Siłą rzeczy produkujące ją koncerny są teraz monopolistami. Nawet jeśli zostały podpisane umowy, to koncerny, a mówimy o raptem kilku firmach, mogą swoje szczepionki sprzedawać do innych krajów, temu, kto da więcej - zauważył.

"Część przedsiębiorców otworzy działalność"

Publicysta komentował także zapowiadane przez niektórych przedsiębiorców łamanie wprowadzonych przez rząd obostrzeń. - Kwestia a otwarcia galerii handlowych czy muzeów, zniesienia godzin dla seniorów, to nie jest coś, co diametralnie zmienia nam sytuację. Możemy się zastanawiać czemu galerie, a nie np. restauracje czy hotele, moglibyśmy wyobrazić sobie otwarcie tych miejsc z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego czy z odpowiednim ich obłożeniem, stąd rozczarowanie i frustracja - stwierdził publicysta.

- To niewątpliwe krok w dobrą stronę, szczególnie jeśli popatrzeć na to, co dzieje się w Europie Zachodniej, gdzie poszczególne państwa raczej wzmacniają te restrykcje (…) Część przedsiębiorców otworzy działalność, niezależnie od tego co będzie mówił rząd. Pytanie o skalę tego jest kluczowe. Dopiero post factum zobaczymy jak wielu branż i przedsiębiorców zdecyduje się to zrobić (…) Część z nich mogą zniechęcić kontrole, o których się mówi - dodał.

Posłuchaj
22:25 PR24_mp3 2021_01_30-21-35-58.mp3 30.01.2021 Karol Gac (Polskie Radio 24 / Północ - Południe)

Do 14 lutego został w Polsce wydłużony lockdown społeczno-gospodarczy. Od zakazów i ograniczeń działalności gospodarczej będą jednak wyjątki - wciąż w szkołach uczyć się będą uczniowie klas 1-3, ponadto od 1 lutego w reżimie sanitarnym otwarte będą wszystkie sklepy w centrach handlowych, a dla zwiedzających znów otwarte zostaną galerie sztuki i muzea. W związku z liberalizacją przepisów dotyczących handlu zniesione zostaną godziny dla seniorów.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Północ - Południe 

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: Karol Gac

Data emisji: 30.01.2021

Godzina emisji: 21.35

PR24/PAP/ka