Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Izabela Zabłocka 03.08.2017

Alfabet Syberyjski: A jak Ameryka w Rosji, czyli co to jest Syberia

Obszar pomiędzy Uralem a Oceanem Spokojnym, wodami arktycznymi, a stepami Kazachstanu i Mongolii. Liczy 10 mln kilometrów kwadratowych i zajmuje prawie połowę globu. To właśnie jest Syberia.
Posłuchaj
  • Czym jest Syberia (Alfabet Syberyjski/Jedynka)
Czytaj także

 To rosyjska Ameryka, niegdyś eldorado dla myśliwych i handlarzy, z której niemal przez cały XVII wiek płynęły niezliczone ilości mięsa, ryb, zbóż, miodów i drogocennych futer. Kolonizację Syberii rozpoczęli myśliwi i kupcy. Potem przyszli przedsiębiorcy, którzy budowali fabryki, kopalnie i zakłady rzemieślnicze. Rozpoczęła się eksploatacja złóż złota i srebra, a trzysta lat później – ropy naftowej i gazu. Kiedy nikt jeszcze nie myślał o powstaniu Stanów Zjednoczonych, podboje na Syberii sięgnęły Alaski.

Historia Syberii ostatnich czterystu lat, to także dzieje Polaków, bo nasi rodacy pojawili się za Uralem jeszcze za czasów Stefana Batorego. Przez dziesięciolecia słowo "Syberia” Polacy wymawiali jednak szeptem, bo to synonim katorgi, zesłania, bólu, cierpienia i śmierci.  

Jak dziś Polacy widzą Syberię? Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Alfabet syberyjski

Przygotowali: Edyta Poźniak i Andrzej Sowa

Czyta: Henryk Szrubarz

Goście: Mateusz Damięcki (aktor), ks. Leszek Kryża (dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie Episkopatu Polski), Pawel Kabelis (Polak mieszkający w Irkucku), Robert Krzysztoforski (polski przedsiębiorca), Biskup Cyryl Klimowicz

Data emisji: 3.08.2017

Godzina emisji: 15.48

Materiał został wyemitowany w paśmie "Ekspres Jedynki".

zi