Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 19.05.2018

Debata PR24. Rozwój gospodarczy a cele społeczne

O relacjach między silną gospodarką a dobrem wspólnym dyskutowano podczas II dnia Kongresu Polska Wielki Projekt w Warszawie. Prezesi państwowych spółek i instytucji mówili o ważnej roli państwa w pobudzaniu wzrostu gospodarczego. O silnej gospodarce i jej celach społecznych mówili w audycji Debata PR24 Tomasz Janik (prezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego), Andrzej Kensbok (wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A), prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) i Paweł Budrewicz (Centrum im. Adama Smitha).

Zdaniem prof. Kazimierza Kika Unia Europejska jest obecnie w momencie zwrotnym. - Społeczna gospodarka rynkowa to szukanie kompromisu między rynkiem a interesami społecznymi. Unia rozwijała się tak długo, jak długo oparta była na tym kompromisie. Niestety, 30 lat dominacji neoliberalnej mentalności, czyli niszczenia społecznej gospodarki rynkowej, doprowadziło do tego, że Europa dzisiaj traci. Cały świat odchodzi od rynkowego patrzenia na produkcję. Jeśli rynkowi oddaje się priorytet, to okazuje się, że główne cele polityki gospodarczej polegają na cięciach, ograniczaniu wydatków publicznych. Zysk jest wtedy kosztem innych – mówił gość Polskiego Radia 24.

Według Andrzeja Kensboka wycofanie się państwa z gospodarki doprowadzi do wojny silnych ze słabymi. - Nie widzę sprzeczności w tym, ze gospodarka ma być silna i konkurencyjna, a zarazem prospołeczna. To dwie karty tej samej księgi. Wzmacnianie gospodarki i konkurencyjności jest warunkiem, by gospodarka była społeczna – jeśli będzie słaba, to nie będzie co dzielić. Największą wartością gospodarczą nie są podatki, tylko wynagrodzenia pracowników. Nasze państwo przez wiele lat broniło silnych przed słabymi. To nie jest właściwy kierunek – wskazywał ekspert.

W ocenie Tomasza Janika pracodawcy wypełniają swoją społeczną powinność przez dawanie ludziom pracy. - Dzisiaj świat jest otwarty na konkurencję, a Unia nie potwierdziła swojej konkurencyjności w wielu obszarach. Niemcy potrafią dbać o interesy swoich firm, my się ciągle tego uczymy. Jak patrzymy ilu Polaków pracuje w małych i średnich przedsiębiorstwach, to zauważymy, że duża część dobrobytu jest wypracowywana właśnie tam. Polskie firmy dają możliwość rozwijania się obywatelom poprzez pracę – powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Gospodarczego.

Jak podkreślał Paweł Budrewicz, gospodarka nie jest celem samym w sobie. – Gospodarka to efekt tego, że ludzie żyją oraz faktu, że chcą mieć pieniądze na życie. To instrument i narzędzie, by ludzie mogli żyć. Gospodarka powinna być w rękach przedsiębiorców i konsumentów. Problemem są bezpośrednie ingerencje państwa. Rozumiem, że premier i rząd lubią wyznaczać śmiałe wizje, ale jak człowiek jest chory to idzie do lekarza, a nie próbuje się leczyć sam – wyjaśnił członek Centrum im. Adama Smitha.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/IAR/PAP/cd

Debata w PR24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 19.05.2018

Godzina emisji: 10:07