Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Tomasz Jaremczak 04.09.2021

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią. Politolog: opozycja chce wywołać skojarzenia ze stanem wojennym

- Opozycja musiałaby przyznać się do błędu, dlatego zaczęła przedstawiać enigmatyczne racje wyższe, które nie są do końca czytelne. Liczy na to, że swoim sprzeciwem wywoła niedobre skojarzenia ze stanem wojennym i zagrożeniami związanymi z wolnością słowa - mówił w Polskim Radiu  24 politolog prof. Arkadiusz Jabłoński. Od czwartku w pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni.
Posłuchaj
  • Prof. Arkadiusz Jabłoński, dr Marek Kawa i prof. Bartłomiej Biskup gośćmi Jerzego Jachowicza (Debata w PR24)
Czytaj także

Choć rozporządzenie prezydenta już obowiązuje, posłowie muszą je niezwłocznie rozpatrzyć. Następnie mogą w drodze uchwały uchylić je i znieść stan wyjątkowy. Uchwałę taką Sejm przyjmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Posiedzenie Sejmu w tej sprawie zaplanowano na poniedziałek. Wniosek o uchylenie rozporządzenia w tej sprawie złożyła w Sejmie Lewica. KO, PSL, Konfederacja i Polska 2050 decyzję ws. głosowania podejmą w poniedziałek.


1200.jpg
"Jeśli będzie trzeba, stan wyjątkowy zostanie przedłużony". Premier o ochronie granicy

Prof. Bartłomiej Biskup zauważył, że po stronie opozycji przeważa chęć bycia za wszelką cenę przeciwko rządzącym. - Mamy do czynienia z sytuacją zewnętrzną, tymczasem brakuje konsensu w polityce zagranicznej. Potrzebujemy jedności i zgody wszystkich sił politycznych. Posłowie Lewicy wykazują się brakiem doświadczenia państwowego, ważniejsze są dla nich ideały. To postępowanie na zasadzie "odmrożenia sobie uszu na złość babci". Natomiast Polacy jednoznacznie oceniają sytuację - powiedział politolog. 

Zdaniem prof. Arkadiusza Jabłońskiego Sejm nie odrzuci zarządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. - Oczywiście będzie jazgot ze strony opozycji, która na tym straci, jest konsekwentna nawet w popełnianiu błędów. Jedną z podstawowych potrzeb Polaków jest poczucie bezpieczeństwa. Postawili na to rządzący, na ochronę granic Polski i UE przed niekontrolowaną falą migrantów. Zdobyło to poparcie większości społeczeństwa, a nawet instytucji unijnych. Opozycja musiałaby przyznać się do błędu, dlatego zaczęła przedstawiać enigmatyczne racje wyższe, które nie są do końca czytelne. Liczy na to, że swoim sprzeciwem wywoła niedobre skojarzenia ze stanem wojennym i zagrożeniami związanymi z wolnością słowa. W Sejmie należy się spodziewać tyrad podważających sensowność wprowadzenia stanu wyjątkowego - tłumaczył gość Polskiego Radia 24. 

Czytaj także:

Natomiast dr Marek Kawa zwrócił uwagę na rozpoczynające się przy granicy z Polską manewry Zapad 2021. - Obejmują one elementy wojny hybrydowej, które mają miejsce na naszej wschodniej granicy. To są komplementarne działania, narzędziownia została sprawdzona na Krymie. Sytuacja jest poważna, skutki zbagatelizowania tej sytuacji mogą być dalekosiężne. Świat geopolityki jest bardzo brutalny. Władimir Putin i Aleksander Łukaszenka nie liczą się z kwestiami związanymi z prawami człowieka, ale z siłą. Mamy do czynienia z bezpardonową polityką, jesteśmy testowani. To Putin rozgrywa kartami, Łukaszenka daje tylko twarz - podsumował. 

Posłuchaj
51:35 PR24 2021_09_04-09-06-21.mp3 Prof. Arkadiusz Jabłoński, dr Marek Kawa i prof. Bartłomiej Biskup gośćmi Jerzego Jachowicza (Debata w PR24)

 

Sekretarz generalny NATO wezwał władze w Moskwie do przejrzystości w sprawie rosyjsko-białoruskich manewrów wojskowych Zapad-2021. Zgodnie ze zobowiązaniami Kreml powinien m.in. podać liczbę żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach. Od zakończenia zimnej wojny Rosja nigdy też nie otworzyła ćwiczeń dla obserwatorów OBWE.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Debata w PR24"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Arkadiusz Jabłoński (Katolicki Uniwersytet Lubelski), dr Marek Kawa (Uczelnia Korczaka w Warszawie), prof. Bartłomiej Biskup (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 4.09.2021

Godzina: 09:06