Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 19.03.2022

Prof. Reginia-Zacharski o sankcjach wobec Rosji: presja międzynarodowa musi rosnąć

- Wojna jest żywiołem, który eskaluje. Jeżeli dojdzie do zaniechań, koszty będą rosły. Jeśli Europa teraz nie zdecyduje się ponieść kosztów, które są do udźwignięcia, to za dwa czy cztery tygodnie będą one wyższe - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana. W debacie wzięli również udział: politolog prof. Jacek Reginia-Zacharski oraz historyk prof. Mieczysław Ryba.

Doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak powiedział w piątek stacji Bloomberg TV, że pojawiły się oznaki, że stanowisko Rosji w rozmowach pokojowych z Ukrainą staje się bardziej "odpowiednie", ale negocjacje mogą potrwać co najmniej kilka tygodni.

"Niemcy są dziś kolaborantem"

Prof. Zbigniew Krysiak komentował dyskusje o sankcjach wobec Rosji. - Putin cały czas dostaje środki ze sprzedaży gazu do Europy od całej niemal UE, ponieważ Niemcy nie chcą się zgodzić na zatrzymanie dostaw i sankcje w tym zakresie. Wpływy dewizowe pozwalają Rosji dość lekko przechodzić trudy gospodarcze i nałożone sankcje. Trzeba tu apelować do Niemców, mechanizm sankcji w UE jest taki, że wszyscy muszą się zgodzić. Niemcy są dziś kolaborantem, który się nie zgadza na dalsze restrykcje, a to oznacza, że zgadza się na mordy na Ukrainie. Debata w Bundestagu po wystąpieniu Zełenskiego to policzek dla świata wartości, Niemcy stają się sprzymierzeńcem Rosji - ocenił.

"Rosja oskarża Zachód o winę sprawczą wojny"

Prof. Jacek Reginia-Zacharski odniósł się do rozmów Rosja - Ukraina, zauważył, że kwestia rozmów pokojowych jest odległą perspektywą. - Putin może powiedzieć, że Ukraińcy blokują rozmowy o zawieszeniu broni. Żądania rosyjskie są posunięte tak daleko, że można mówić, że to Ukraińcy nie chcą się na nie zgodzić i to oni są winni. Podobnie Zachód oskarża się o winę sprawczą, ponieważ nie zaakceptował on żądań rosyjskich. Gdyby to zrobił, nie byłoby agresji na Ukrainie, więc jest odpowiedzialny za wojnę - relacjonował stanowisko Rosji.

Dodał także, że potrzebna jest "masa krytyczna" nakładanych na Rosję sankcji. - Presja międzynarodowa musi rosnąć, pozostaje nadzieja, że stanowisko rządu niemieckiego będzie się zmieniać. Nawet niemieckie ośrodki analityczne pokazują, że choć zablokowanie dostaw węglowodorów z Rosji byłoby problemem dla Europy, to gospodarki UE są w stanie udźwignąć ten ciężar - podkreślił.  

"Rosja to jest inna cywilizacja"

Prof. Mieczysław Ryba nawiązał do wypowiedzi kanclerza Niemiec Olafa Scholza. - Oczywiście, że to nie jest tylko wojna Putina, tak jak II wojna światowa nie była tylko wojną Hitlera. Mówienie "naziści" czy "hitlerowcy" o sprawcach wojny jest fałszowaniem czy zawężaniem historii, to była wojna Niemiec, w których rządzili naziści - przypomniał.

- Rosja to jest inna cywilizacja, to jednak jest Azja, i tak Polska historycznie czytała Rosję, która ma zewnętrzne oznaki Zachodu czy świata cywilizowanego, ale wewnętrznie i mentalnie jest krajem mocno azjatyckim, gdzie siła fizyczna jest preferowana również w relacjach politycznych. Dla zliberalizowanych Niemców czy Francuzów jest to szokujące - powiedział gość audycji.

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

"Wszyscy w Rosji muszą wiedzieć, że Władimir Putin jest odpowiedzialny za śmierć rosyjskich żołnierzy na Ukrainie" - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w czwartek na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. "Wojna prezydenta Putina przeciwko Ukrainie zniszczyła pokój i zszokowała świat" - ocenił sekretarz generalny. Dodał, że na Sojuszu Północnoatlantyckim spoczywa odpowiedzialność za powstrzymanie dalszej eskalacji tej wojny, która mogłaby przynieść jeszcze "więcej cierpienia, śmierci i zniszczeń".

Posłuchaj
53:26 PR24 2022_03_19-09-05-42.mp3 Eksperci o skuteczności sankcji nakładanych na Rosję (Polskie Radio 24/Debata w PR24)

Zobacz także:

Od początku rosyjskiej agresji ponad 400 międzynarodowych przedsiębiorstw zdecydowało o całkowitym wycofaniu się z Rosji - natychmiast lub w określonym czasie. Jak podaje w swoim aktualizowanym na bieżąco zestawieniu Instytut Liderów Zarządzania Uniwersytetu Yale, 182 międzynarodowe przedsiębiorstwa zdecydowały o zawieszeniu działalności, ale z możliwością powrotu - to między innymi Amazon, Airbus, Burger King czy Coca-Cola. 84 podmioty zapowiedziały jedynie ograniczenie działalności lub ogłosiły, że pozostają na rynku, w tym znane z polskiego rynku Allianz, BASF, Nestle, Whirpool, Oriflame, Leroy Merlin, Decathlon, Bose, Asus, International Paper, ale też międzynarodowy potentat chemiczny z USA Koch Industries. Na liście jest też polska Polpharma z jej rosyjską spółką Akrikhin.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Debata w PR24  

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Zbigniew Krysiak, prof. Jacek Reginia-Zacharski, prof. Mieczysław Ryba

Data emisji: 19.03.2022

Godzina emisji: 9.06

PR24/ka