Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Henryk Walczak 24.04.2012

Czy będą zmiany w Karcie Nauczyciela?

Zmiany w Karcie Nauczyciela oraz w ustawie o systemie oświaty chcą przedstawić w środę posłom z komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej organizacje samorządowe. Proponują m.in. 40-godzinny tydzień pracy dla nauczycieli i skrócenie im urlopów.
Sejm RPSejm RPWikipedia

Zapisy Karty Nauczyciela są od dawna krytykowane przez samorządy, które argumentują, że choć są odpowiedzialne za organizację edukacji, to jednak nie mają wpływu na wysokość zarobków nauczycieli i szkolną politykę kadrową.
Chodzi o dwa projekty: nowelizację Karty Nauczyciela oraz nowelizację ustawy o systemie oświaty. Samorządowcy liczą, że posłowie przejmą te projekty i skierują je do dalszych prac w parlamencie jako propozycje poselskie.
Wiceszefowa sejmowej komisji samorządu terytorialnego Halina Rozpondek (PO) powiedziała, że to, czy posłowie Platformy zdecydują się przejąć propozycje samorządowców i skierować je do dalszych prac w parlamencie jako projekty poselskie, będzie zależało od szczegółowych rozwiązań w nich zawartych. – Jeżeli będą one rzeczywiście dobrze przedstawione i uzasadnione, to jest to możliwe – dodała. Podkreśliła, że sprawa zmian w Karcie wymaga szerokich konsultacji ze wszystkimi zainteresowanymi stronami.
Negatywnie do propozycji samorządowców odnosi się Związek Nauczycielstwa Polskiego.

W Karcie Nauczyciela, samorządowcy domagają się, by jej zapisy dotyczyły wyłącznie nauczycieli pracujących przy tablicy. Proponują, aby regulacje dotyczące dyrektora szkoły zostały wyjęte z Karty Nauczyciela i przeniesione do ustawy o systemie oświaty.
Domagają się też wydłużenia czasu pracy nauczycieli. W projekcie zaproponowano także skrócenie urlopów. Z kolei propozycje zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczą m.in. umożliwienia samorządom swobodnego łączenia szkół także tych samych typów, chodzi szczególnie o gimnazja.

tagi: POLSKA