Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Elżbieta Mamos 19.03.2012

PO i PSL - możliwy kompromis w sprawie reformy emerytalnej

Koalicjanci będą dyskutować dziś nad wspólnym stanowiskiem w sprawie reformy emerytalnej.
Rafał Grupiński, szef klubu PORafał Grupiński, szef klubu POWikimedia Commons/CC/Yves6


Według szefa klubu PO Rafała Grupińskiego na dzisiejszym spotkaniu PO-PSL ws. reformy emerytalnej, przewidującej podwyższenie wieku emerytalnego, obie partie osiągną kompromis.
Grupiński dopytywany, czy kompromisem tym będą emerytury częściowe dla osób po 60. roku życia, które nie będą mogły znaleźć pracy (przy założeniu, że zgromadziły wystarczający kapitał emerytalny), ocenił, że jest to "najwłaściwsza formuła dla kompromisu".
W ubiegłym tygodniu zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu ustawy podnoszącej wiek emerytalny. Propozycja wzbudziła skrajne opinie partnerów społecznych, zastrzeżenia mają niektóre resorty. Zgodnie z projektem przygotowanym przez resort pracy i zapowiedzianym w expose przez premiera, od 2013 r. co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc. W związku z tym, co rok wiek emerytalny wzrastałby o trzy miesiące. W ten sposób poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a kobiet - w 2040 r.
Zmiany, popierają pracodawcy, przeciwni im są związkowcy. Solidarność, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych domagają się referendum w sprawie emerytur i zapowiadają protesty, jeżeli do niego nie dojdzie. W połowie lutego Solidarność złożyła w Sejmie prawie 1,4 mln podpisów pod wnioskiem o referendum. Głosowanie nad nim może odbyć się podczas posiedzenia Sejmu w dniach 28-30 marca.

/IAR/ Elżbieta Mamos/PAP