Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Barański 20.06.2019

"Nisztor pyta". O znaczeniu militarnego sojuszu z USA

- Śmierć ponad 28 tys. oficerów zamordowanych w Katyniu, miliony ofiar podczas II wojny światowej oraz olbrzymie zniszcznia – trzeba o tym wszystkim pamiętać. Pokój i zabezpieczenie bezpieczeństwa dla polskich obywateli, nie mają dziś ceny – powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Ostrowski, wiceprezes i właściciel spółki Ostrowski Arms.

Tematem audycji był m.in. zakup amerykańskiego uzbrojenia oraz relacje polsko-amerykańskie pod kątem ostatnich ustaleń wynikających z wizyt prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz szefa MON Mariusza Błaszczaka w Stanach Zjednoczonych. 

Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali w Białym Domu wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium Polski. W ramach ustaleń ma m.in. wzrosnąć liczba stacjonujących w Polsce żołnierzy amerykańskich. Deklaracja zakłada, że "Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego". Obecność ma wzrosnąć "w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy i będzie skoncentrowana na zapewnieniu w Polsce dodatkowych zdolności obrony i odstraszania". Deklaracja ta zakłada też m.in. utworzenie Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA w Polsce, utworzenie i wspólne wykorzystywanie Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim, utworzenie w Polsce eskadry bezzałogowych statków i bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej. Polska zadeklarowała ponadto gotowość zakupu 32 samolotów F-35.

Gościem audycji w Polskim Radiu 24 był Andrzej Ostrowski. Mówił o swojej współpracy z amerykańskimi firmami, dostawach broni dla irackiej armii po inwazji na ten kraj oraz o brutalności sektora zbrojeniowego i jego problemach. 

- Ten sojusz Polski ze Stanami Zjednoczonymi, to wspaniała wiadomość, gdy spojrzymy na Polskę w aspekcie historycznym. To prawdziwy sojusz i prawdziwa gwarancja. Bez tego sojuszu Polska pozostawiona byłaby sama sobie - powiedział Andrzej Ostrowski. - Rosjanom nie jest to na rękę, to nie jest ich strategia. To, co zainicjowano teraz w Polsce, rozwinie się w skali kilku dekad (...) - dodał.

Gość audycji "Nisztor pyta" mówił też o zakupach dla polskiej armii. Podkreślał, że F-35 to "najnowocześniejszy samolot".

- Na początku Polska kupuje tylko 32 samoloty, ale jeżeli uwzględnimy całą strukturę NATO, to jest to z terenu Europy kilkaset samolotów. Dla ekspertów nie jest tajemnica, że F-35 będąc w powietrzu, może prowadzić walkę z siedmioma celami równoczesnie. Te zakupy bardzo pomogą - stwierdził Andrzej Ostrowski.

Pytany o rady, jak należy negocjować z Amerykanami podkreślał, że "Amerykanie lubią twardych rozmówców". - Uczulam na tzw. współczynnik efektywności biznesowej. Amerykanie szanują rozmówców dobrze przygotowanych merytorycznie. Musimy bardzo jasno definiować nasze oczekiwania - powiedział Andrzej Ostrowski, który wypowiadając się o polskiej stronie uczestniczącej w ostatnich negocjacjach stwierdził, że w tych rozmowach "dostrzega profesjonalizm".

W audycji także o kulisach pracy dla sektora zbrojeniowego, o ryzyku narażenia się na zarzuty nielegalnego handlu bronią. Gość audycji został uniewinniony od takiego zarzutu w 2015 roku, po ponad 10 latach sądowej batalii.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Piotr Nisztor.

Polskie Radio 24/tb/IAR

-------------------------

Data emisji: 20.06.2019

Godzina emisji: 20.06