Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Robert Bartosewicz 31.03.2019

Pamiętamy o Polakach ratujących Żydów

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką to nowe święto. W tym roku było obchodzone drugi raz. – W obchody było zaangażowanych wiele instytucji państwowych i samorządowych. Podjęto bardzo wiele działań – powiedział w Polskim Radiu 24 wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma.
Posłuchaj
  • 31.03.19 Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką
Czytaj także

Święto jest obchodzone 24 marca. Zostało ustanowione w 2018 roku. - Inicjatywa ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką jest bardzo cenna, bo mobilizuje różne instytucje, społeczności lokalne, samorządy do tego, żeby tej tematyce poświęcić więcej miejsca, żeby poznać bliżej bohaterów, którzy ratowali Żydów – powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Szpytma.  

- Kiedy święto zostało ustanowione, to do jego pierwszych obchodów był przygotowany właściwie tylko IPN. Pokazywaliśmy wówczas nasze wystawy o Radzie Pomocy Żydom "Żegota”. Natomiast w tym roku bardzo liczne instytucje państwowe i samorządowe włączyły się w obchody. W tym roku było bardzo wiele działań. To bardzo pocieszające. Należy przyjąć to za dobrą monetę, że ten dzień będzie w przyszłości obchodzony równie godnie – podkreślił gość PR24.

Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką został ustanowiony z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w ubiegłym roku. Data wybrana na dzień obchodów - 24 marca - jest symboliczna. Tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów. Niemiecka żandarmeria zamordowała wówczas Józefa Ulmę, jego ciężarną żonę Wiktorię i sześcioro ich małoletnich dzieci oraz ośmioro ukrywanych przez nich Żydów.

Polacy ratujący Żydów są najliczniejszą grupą osób odznaczonych medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, przyznawanym przez izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem. W gronie uhonorowanych ponad 26 tysięcy bohaterów z 51 krajów, jest blisko 7 tysięcy Polaków. Wśród nich są: Irena Sendlerowa, Jan Dobraczyński, Henryk Sławik, Antonina i Jan Żabińscy oraz księża Michał Kubacki i Jan Zawrzycki.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/bartos

---------------------

Data emisji: 31.03.2019

Godzina emisji: 7.09