Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Kacper Wróblewski 18.01.2018

Co przyciąga ludzi do rekonstrukcji historycznych?

Rekonstruktorzy odtwarzający sławne bitwy byli już na dworach starożytnych władców. Dziś jednak grupy rekonstrukcyjne to przykład całkowicie oddolnych inicjatyw pasjonatów historii.

W Polsce można mówić o prawdziwym społecznym fenomenie rekonstruktorów. Kim są ludzie, którzy cały wolny czas poświęcają, by kompletować części ubioru i wyposażenia wojsk z dawnych epok (ale także pogłębiać wiedzę historyczną)? Dlaczego to robią, jakie są ich motywacje? 

– Są tacy, którzy po prostu chcą realizować swoje hobby i nie zastanawiają się nad realiami historycznymi. Nie starają się ich pogłębiać. Z drugiej strony można poznać osoby, które swoją wiedzą potrafią zaskoczyć niejednego historyka – mówi Wojciech Borkowski, członek Stowarzyszenia Arterii Dawnej "Arsenał".

W ostatnich latach rekonstruktorzy bardzo często pojawiają się w filmach historycznych. Reżyserzy cenią sobie współpracę z takimi grupami, bowiem ich członkowie doskonale wiedzą, jak mają się zachowywać podczas walk, a pole bitwy nie jest dla nich wielką tajemnicą. – Spełnia się sen sprzed kilkudziesięciu lat – ocenia Grzegorz Gajewski, reżyser, który sam jest członkiem jednej z grup kawalerzystów. 

Czy rekonstruktorzy zawsze walczą po stronie Polski? Jak wygląda bitwa od tzw. kuchni? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Piotr Legutko
Goście: Wojciech Borkowski (członek Stowarzyszenia Arterii Dawnej "Arsenał"), Grzegorz Gajewski (reżyser i dokumentalista)
Data emisji: 18.01.2018
Godzina emisji: 21.08

kw/mk