Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Marlena Borawska 18.04.2013

Szczególny koncert w hołdzie bohaterom

19 kwietnia wspominaliśmy 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. By uczcić pamięć tysięcy ofiar, Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Łukasza Borowicza zaprezentuje dziś utwory o tematyce hebrajskiej.
Pomnik Bohaterów GettaPomnik Bohaterów GettaWikipedia/domena publiczna

Wspólnie z Orkiestrą wystąpi młody utalentowany wiolonczelista Adam Krzeszowiec. Radiowa Dwójka, główny organizator koncertu, zaprasza w najbliższą niedzielę, 21 kwietnia o godz. 19.00, do Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

W programie znajdą się Kol Nidrei. Adagio d-moll na temat melodii hebrajskich, na wiolonczelę, harfę i orkiestrę op. 47 oraz I Symfonia Es-dur op. 28 Maxa Brucha, a także Schelomo. Rapsodia hebrajska na wiolonczelę i orkiestrę Ernesta Blocha.

Zobacz serwis specjalny przygotowany na 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim >>>

Wydarzenia wiosny 1943 roku naznaczyły Warszawę w sposób szczególny. Powstanie – pierwsze spośród kilku w gettach na terenie Polski – było też pierwszym w okupowanej Europie. Chcąc oddać hołd jego ofiarom, Polska Orkiestra Radiowa wykona utwory o tematyce hebrajskiej. Kol nidrei to modlitwa odmawiana wieczorem, w wigilię święta Jom Kipur. Max Bruch, zafascynowany folklorem żydowskim, w 1881 roku skomponował wirtuozowskie Adagio na wiolonczelę, harfę i orkiestrę zatytułowane właśnie Kol Nidrei. W liście do kantora i muzykologa Eduarda Birnbauma (4 grudnia 1889 r.) napisał: „(...) Chociaż jestem protestantem, jako artysta głęboko odczuwam wybitne piękno tych melodii i dlatego chętnie je wykorzystuję w mojej aranżacji”.

Ernest Bloch – kompozytor szwajcarski, który prawie całe życie spędził w Stanach Zjednoczonych, w 1916 roku skomponował jednoczęściową rapsodię na wiolonczelę i orkiestrę Schelomo. Sam twierdził, że Rapsodia hebrajska nie jest przetworzeniem melodii specyficznie żydowskich, lecz wyrazem emocji wynikających z wielowiekowego dziedzictwa żydowskiego.

W obu utworach wystąpi znakomity młody wiolonczelista – Adam Krzeszowiec, laureat międzynarodowych konkursów wiolonczelowych w Londynie, Paryżu, Hradec, Warszawie, Katowicach, Dąbrowie Górniczej, półfinalista konkursów im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Genewie oraz konkursu im. Mścisława Rostropowicza w Paryżu. Występował jako solista i kameralista w największych europejskich salach koncertowych, takich jak Wigmore Hall w Londynie, Victoria Hall w Genewie czy Salle Gaveau w Paryżu.
W drugiej części koncertu będzie można usłyszeć I Symfonię Es-dur op. 28 Maxa Brucha. Prawykonanie odbyło się 26 lipca 1868 roku pod dyrekcją trzydziestoletniego kompozytora. Utwór został zadedykowany Johannesowi Brahmsowi.

Bilety na koncert można kupić w radiowym sklepie: sklep.polskieradio.pl

Transmisja wydarzenia na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

21 kwietnia (niedziela) godz. 19.00