Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Michał Mendyk 25.09.2013

Skrzyżowane Kultur: mądrość wyspiarskich pieśni

9. edycję Skrzyżowania Kultur czas zacząć! Na koncercie zatytułowanym "Strażnicy tradycji" wystąpią Tenores di Bitti “Mialinu Pira” z Sardynii i Danyel Waro z wyspy Reunion. Zapraszamy na transmisję tego wydarzenia.
Tenores di Bitti Mialinu PiraTenores di Bitti “Mialinu Pira”materiały promocyjne
Posłuchaj
  • O postaci i muzyce Danyela Waro opowiada Maria Pomianowska (Dwójka/Radiowe Centrum Kultury Ludowej)
  • O słynnych śpiewakach z Sardynii - Tenores di Bitti “Mialinu Pira” opowiada Maria Pomianowska (Dwójka/Radiowe Centrum Kultury Ludowej)
Czytaj także

Tenores di Bitti “Mialinu Pira” to najsłynniejsi śpiewacy z Sardynii, znani z perfekcyjnych pieśni polifonicznych. Tradycja wykonywanego przez nich śpiewu cantu a tenore sięga trzech tysięcy lat i wywodzi się z najstarszych kultur Morza Śródziemnego. Od 2005 roku uznawany jest on za oficjalnie Arcydzieło Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.
Kwartet wokalny składa się z czterech głosów: Oche , Bassu , Contra i Mesu Oche . Pierwszy śpiewa poezję i improwizuje, prowadząc melodię; pozostałe trzy tworzą harmoniczne tło. Jako że cantu a tenore to dawna pieśń pasterska, zgodnie z tradycją głosy tworzące tło mają imitować gwizd wiatru, beczenia owiec i muczenia krów. W trakcie występu muzycy stoją naprzeciw siebie w kole, niekiedy trzymają się za ręce i tańczą. Podkreśla to moc ich śpiewu, a także pozwala poczuć silny magnetyzm i energię, typowe dla niezwykłych terenów Sardynii. Co ciekawe, choć cantu a tenore jest głęboko zakorzeniony w kulturze włoskiej, gardłowy śpiew polifoniczny i asymetryczny rytm przywodzą na myśl orientalne brzmienia Afryki i Oceanii.

***

Danyel Waro to artysta wielowymiarowy i bezkompromisowy, uznawany za legendę muzyki maloya, wpisanej w 2009 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Okrzyknięty bohaterem Reunionu, wyspy na Oceanie Indyjskim, położonej pomiędzy Madagaskarem i Mauritiusem.

Historia muzyki maloya jest długa i burzliwa, a Danyel Waro to jeden z najsłynniejszych architektów odrodzenia tego niezwykłego gatunku, zakazanego przez lata z powodu silnych związków z kulturą kreolską. Tej akustycznej wersji wyspiarskiego bluesa od zawsze towarzyszyło przesłanie buntu, nadziei i odwagi. Maloya ma uświadamiać mieszkańców Reunion na temat znaczenia ich dziedzictwa kulturowego, dlatego słowa zawarte w tekstach Danyela Waro są pełne mądrości, ale i gwałtownego gniewu.

Na czwartkową transmisję z Namiotu Festiwalowego przy PKiN zaprasza Anna Szewczuk.

Program:

9. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur "Wyspy Świata". Koncert "Strażnicy tradycji":

Tenores di Bitti "Mialinu Pira" (Sardynia)
Danyel Waro (Reunion)

26 września (czwartek), godz. 19.30