Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Tomasz Owsiński 13.06.2013

Bój o edukację 6-latków. Będzie referendum?

- Teraz z arytmetyki sejmowej wynika, że wniosek ws. referendum edukacyjnego nie ma szans, ale czy tak będzie za 4-5 miesięcy to się okaże - powiedział Grzegorz Osiecki (Dziennik Gazeta Prawna), gość Komentatorów w Trójce.
Przedstawiciele Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców z akcji Ratujmy Maluchy i starsze dzieci też przed złożeniem wniosku o referendum edukacyjne w Sejmie.Przedstawiciele Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców z akcji "Ratujmy Maluchy i starsze dzieci też!" przed złożeniem wniosku o referendum edukacyjne w Sejmie.PAP/Jakub Kamiński
Posłuchaj
  • Grzegorz Osiecki (Dziennik Gazeta Prawna) i Cezary Łazarewicz (Wprost) o referendum edukacyjnym (Komentatorzy Trójki)
Czytaj także

Z kolei Cezary Łazarewicz (Wprost) zauważył, że dotychczas obywatelskie projekty lądowały w koszu bez merytorycznego uzasadnienia. Według publicysty instytucja referendum jest idealna dla partii, musi jednak być dobry temat, a niekoniecznie sprawa 6-latków musi zainteresować ludzi.

Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców złożyło w środę na ręce marszałek Sejmu około 950 tysięcy podpisów w sprawie referendum edukacyjnego. Obywatele mieliby odpowiedzieć, czy są za obowiązkiem szkolnym dla sześciolatków, obowiązkiem przedszkolnym dla pięciolatków, przywróceniem pełnego kursu historii i innych przedmiotów w liceum ogólnokształcącym, przywróceniem systemu "8 lat podstawówki, 4 lata szkoły średniej" oraz czy są za powstrzymaniem procesu likwidacji szkół publicznych.

We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym we wrześniu następnego roku obowiązkiem szkolnym objęte zostaną sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 r. Od września 2015 roku już wszystkie sześcioletnie dzieci zasiądą w szkolnych ławkach.

Rozmawiał Krystian Hanke.

to