Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Tomasz Jaremczak 11.02.2020

Dr Agnieszka Bryc: Trump przedstawia konkretne oczekiwania wobec NATO

- Nie jest winą prezydenta Donalda Trumpa, że spada zaufanie do NATO w USA i w części krajów europejskich Sojuszu. On ma swój wkład w tę sytuację, ale też bardzo konkretnie przedstawia swoje oczekiwania - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Gościem był również prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej. 
Posłuchaj
  • Dr Agnieszka Bryc i prof. Piotr Grochmalski o oczekiwaniach Donalda Trumpa wobec NATO (Kontrapunkt)
Czytaj także

Stanowisko prezydenta USA Donalda Trumpa, który nie ufa organizacjom międzynarodowym i jest izolacjonistą, doprowadziło do spadku zaufania do NATO o co najmniej 10 pkt proc. w USA i w części krajów europejskich Sojuszu - pisze "Financial Times". Przytaczając sondaż Pew Research Center brytyjski dziennik podaje, że w latach 2017-2019 spadło zarówno zaufanie do Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak i jego pozytywne postrzeganie. 


Jan Parys 1200.jpg
Jan Parys: by zmniejszyć wpływy USA, Macron jest gotów do współpracy z Rosją

Dr Agnieszka Bryc przyznała, że Donalda Trump nie cieszy się zaufaniem organizacji międzynarodowych, bo preferuje działania jednostronne. - On jest takiego typu politykiem, ale nie jest też jedynym prezydentem USA, który tak postępował. Wcześniej był m.in. George Bush. Trump nie mówi też nic nowego w sprawie bardziej solidarnego finansowania NATO - przypomniała ekspertka. Jej zdaniem Donald Trump ma wkład w postrzeganie Sojuszu, bo przedstawia konkretne oczekiwania. - Minusem jego postępowania może być chęć wpływania, by NATO angażowało się w sprawy globalne. Głównym problemem USA są Chiny, ostatnio również problem irański stał się ważny - tłumaczyła gość Polskiego Radia 24.

Natomiast prof. Piotr Grochalski zwrócił uwagę, że Amerykanie uważnie przyjrzeli się zachowaniu się sojuszników w NATO. - Donald Trump patrząc na Europę nie dostrzega wspólnoty myślenia. Chciałby widzieć Europę zdeterminowaną w obronie tożsamości. On ma inną globalną mapę stref bezpieczeństwa. Zapomnieliśmy, że USA nadwartościowywały Stary Kontynent, choć miały świadomość, że wyjście z Europy stwarza szanse potencjałowi rosyjsko-niemieckiemu. Uwierzyliśmy, że Europa jest szczególnie ważna dla USA - tłumaczył.   

Wyniki sondażu zostały opublikowane przed rozpoczynająca się w tym tygodniu 56. Monachijską Konferencją Bezpieczeństwa, które jest - jak pisze brytyjski dziennik - "dorocznym trzydniowym spotkaniem światowych przywódców, dowódców wojskowych, dyplomatów i szpiegów, na którym w ostatnich latach cieniem kładą się rosnące napięcia w relacjach transatlantyckich".

***

Audycja: "Kontrapunkt"

Prowadzący: Paweł Lekki

Goście: dr Agnieszka Bryc, prof.  Piotr Grochmalski 

Data emisji: 11.02.2020

Godzina emisji: 20.33