Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 30.06.2020

"Polacy na emigracji czują się związani z krajem". Jarosław Guzy o frekwencji za granicą  

- Części Polaków mieszkających za granicą udzieliły się emocje towarzyszące wyborom w kraju - komentował wysoką frekwencję w wyborach za granicą Jarosław Guzy (PAP). Gościem audycji był również politolog, Tomasz Grzegorz Grosse (Uniwersytet Warszawski). 

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, około 140 tysięcy dodatkowych wyborców z zagranicy zadeklarowało chęć głosowania w II turze wyborów prezydenckich. Zgłoszenia ponad 374 tysięcy osób zapisanych do wyborów w ubiegłą niedzielę pozostają ważne. Oznacza to, że 12 lipca w II turze zagłosować za granicą może ponad pół miliona Polaków. 

1200 pkw.jpg
Wybory prezydenckie 2020. PKW podała dane ze 100 proc. obwodów głosowania

Prof. Tomasz Grzegorz Grosse, komentując wyniki głosowania poza granicami kraju, podkreślał, że mieszkający tam rodacy czują się odpowiedzialni za sprawy polskie.- Uważają za swój obowiązek nie tylko wzięcie czynnego udziału w wyborach, ale dostrzegają prawdopodobnie pewien związek pomiędzy swoją sytuacją a wyborem polskiej głowy państwa - powiedział.

Profesor wyjaśniał różnice w wynikach, jakie kandydaci osiągnęli w USA i w krajach Europy. - Dla Polonii amerykańskiej prezydent Andrzej Duda postrzegany jest jako opcja bardziej proatlantycka. Ta Polonia od wielu lat ma bardziej zabarwienie konserwatywne niż liberalne. Z kolei fenomen poparcia dla Rafała Trzaskowskiego wśród wyborców mieszkających w Europie to postrzeganie go jako kandydata bardziej "europejskiego" oraz wpływ liberalnych mediów na żyjące tam osoby - stwierdził gość audycji.

Paweł Jabłoński 1200
Wiceszef MSZ: mamy rekord frekwencyjny w wyborach za granicą. W drugiej turze będzie kolejny

Jarosław Guzy zgadzał się, że media europejskie często przedstawiają Polskę w złym świetle, co może mieć wpływ szczególnie na postawy młodszych ludzi żyjących poza krajem, zwracał także uwagę na zróżnicowanie wyników w zależności od miejsca zamieszkania. - Jest pojęcie "młodych wykształconych ludzi z wielkich miast", to są często ludzie, którzy wyemigrowali, znajdują się w nowym świecie, do niego aspirują, konformizują się. Część z nich wyemigrowała nie tylko do Poznania czy Warszawy, ale na Zachód, do wielkich metropolii, gdzie wzorce postępowe są jeszcze silniejsze - zaznaczył. 

Czytaj także:

Jak poinformował wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, frekwencja w I turze wyniosła 86,67 procent, a chcących głosować było prawie 2 razy więcej niż w wyborach 5 lat temu. Podkreślił również, że służby konsularne obsłużyły 10 razy większą liczbę pakietów wyborczych w głosowaniu korespondencyjnym.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Paweł Lekki

Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse, Jarosław Guzy

Data emisji: 30.06.2020

Godzina emisji: 20.33

PR24/PAP/ka