Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Michał Szewczuk 08.06.2021

Biden wyrusza do Europy. Ekspert: jego głównym celem będzie pokazanie, że można mówić o sojuszu USA i UE

- Wydaje mi się, że to będzie najważniejsze, pokazanie, że możemy mówić o sojuszu transatlantyckim, o sojuszu dwóch potęg: Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, które chcą nadal kształtować ten porządek międzynarodowy - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Kamil Zajączkowski, Centrum Europejskie UW. Gościem była również dr Agnieszka Bryc, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden napisał, że jego rozpoczynająca się w środę podróż do Europy będzie wyrazem nowego zaangażowania Ameryki w relacje z sojusznikami i partnerami. Będzie też demonstracją zdolności państw demokratycznych do sprostania wyzwaniom i zapobieżenia groźbom, jakie niosą nowe czasy - napisał prezydent w artykule w "Washington Post".

Posłuchaj
25:33 [PR24]PR24 (mp3) 8 czerwiec 2021 20_33_31.mp3 "Kontrapunkt". Eksperci o swoich oczekiwaniach wobec wizyty Joe Bidena w Europie (Polskie Radio 24)

Eksperci na antenie Polskiego Radia 24 wskazywali, które z wydarzeń będzie najważniejsze w europejskiej wizycie amerykańskiego przywódcy.

PAP Joe Biden 1200.jpg
Spotkanie prezydentów USA i Rosji odbędzie się zgodnie z planem. Biden o rozmowach z Putinem

Dr Agnieszka Bryc oznajmiła: "oczekuję, co wydarzy się podczas tego ostatniego, zamykającego spotkania Biden-Putin". - Dojdzie do niego przecież tak naprawdę po takiej bardzo groźnej eskalacji w Donbasie - oceniła.

Czy Biden "przeciwstawi się światu autokratycznemu"?

- Zobaczymy, czy prezydent Biden będzie realizował swoje zapowiedzi przeciwstawienia się światu autokratycznemu, czy też będzie raczej rozmawiał, aniżeli działał w inny, bardziej radykalny sposób, tak jak zapowiadał - powiedziała dr Agnieszka Bryc - Dla mnie to będzie najważniejszy punkt - dodała.

Jak stwierdziła, "także z dużą chęcią będzie przyglądała się temu, co wydarzy się na spotkaniu w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, czyli na szczycie NATO".

Czytaj także:

W opinii dr hab. Kamila Zajączkowskiego "spotkanie Biden-Putin będzie zwieńczeniem długiego pobytu Bidena w Europie" - Nie spodziewam się oszałamiających rezultatów, ale na tym polityka, a zwłaszcza dyplomacja polega. Zaufanie trzeba budować powoli, na nowo, a jest taka potrzeba w stosunkach transatlantyckich - ocenił.

Biden PAP-663.jpg
Prof. Krzysztof Miszczak: USA będą chciały prowadzić politykę dwutorowej współpracy z Rosją

"Można mówić o sojuszu dwóch potęg"

- To jest kwestia wspólnej wizji. Wydaje mi się, że to będzie najważniejsze, pokazanie, że możemy mówić o sojuszu transatlantyckim, o sojuszu dwóch potęg: Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, które chcą nadal kształtować ten porządek międzynarodowy - zaznaczył gość audycji.

Jak wskazał dr hab. Kamil Zajączkowski, potęgi "chcą kształtować porządek międzynarodowy i w wymiarze politycznym, i w sferze bezpieczeństwa, i w wymiarze ekonomicznym, dołączając do tego kwestie technologiczne".

- Jedna kwestia jest pewna, jeżeli świat Zachodu chce kontaktować się z nami czy z Rosją, to świat Zachodu tylko w postaci Stanów Zjednoczonych to jest za mało. Nawet gdyby Stany Zjednoczone miały niesamowitą, jeszcze większą potęgę, to jest za mało - podkreślił.

"Stany Zjednoczone potrzebują dodatkowego elementu"

Dr hab. Kamil Zajączkowski zauważył, że "Stany Zjednoczone, żeby mówić o tym, że dominują w stosunkach międzynarodowych, potrzebują dodatkowego elementu i tym elementem jest Unia Europejska".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Kontrapunkt"

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), dr hab. Kamil Zajączkowski (Centrum Europejskie UW)

Data emisji: 8.06.2021

Godzina emisji: 20.35

PR24