Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 31.01.2011

Niekonstytucyjna ustawa kwotowa?

Danuta Kubacka (Sekcja Kobiet NSZZ "Solidarność"): Na sześć ekspertyz prawnych przedstawionych w Sejmie pięć było zdecydowanie przeciwnych parytetom.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podpisuje ustawę dotyczącą zmian w ordynacjach wyborczych. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podpisuje ustawę dotyczącą zmian w ordynacjach wyborczych. Fot.: PAP/Jacek Turczyk

Prezydent podpisał dziś tzw. ustawę kwotową. Te przepisy te mają zwiększyć udział kobiet startujących w wyborach. Na listach wyborczych do Sejmu, Parlamentu Europejskiego, rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich musi się teraz znaleźć nie mniej niż 35 procent kobiet i nie mniej niż 35 procent mężczyzn.

Projekt ustawy - pierwotnie wprowadzającej parytety, czyli równy udział kobiet i mężczyzn na listach wyborczych - był obywatelską inicjatywą zgłoszoną przez Kongres Kobiet.

Danuta Kubacka z Sekcji Kobiet NSZZ "Solidarność", sygnatariuszka listu otwartego przeciwników parytetów wyraziła wątpliwość co do konstytucyjności zapisów.

- Autorem ustawy parytetowej jest prof. Piotr Winczorek, wybitny polski konstytucjonalista, jeden z współtwórców obecnej konstytucji - broniła ustawy Ludwika Wujec z Kongresu Kobiet. Przypomniała też, że w Europie jest sporo krajów, które takie ustawy kwotowe mają.

Aby wysłuchać całej rozmowy wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45.

(pg)