Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Paula Golonka 14.03.2011

Promieniowanie w Japonii jest minimalne

Prof. Andrzej Strupczewski (Instytut Energii Atomowej): Promieniowanie jest tak niskie, że nie wymaga nawet pozostawania w schronieniu. Ewakuacja jest środkiem ostrożności na wyrost.
Promieniowanie w Japonii jest minimalneGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Puls Trójki 14 marca 2011
Czytaj także

- Zniszczenia w Japonii są tak straszne, że na tym tle fakt, że w dwóch reaktorach, spośród 54, zdarzyła się awaria paliwa, to jest stosunkowo niewielka strata. Mówmy o tragedii Japonii, a nie o tym, że ludziom zagraża jakieś minimalne promieniowanie, które z tych reaktorów się wydobywa - przekonywał prof. Andrzej Strupczewski.

Iwo Łoś z Greenpeace Polska wezwał rząd by jeszcze raz zastanowił się nad, pochopnie jego zdaniem podjętą decyzją, budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Gość Trójki stwierdził, że była to decyzja polityczna, niepoparta racjonalną debatą publiczną.

Zdaniem prof. Andrzeja Strupczewskiego z Instytutu Energii Atomowej obiekty, które zamierzamy budować w Polsce byłyby zupełnie bezpieczne. - Są one projektowane tak, że nawet przy tak potwornych wstrząsach, jakie miały miejsce w Japonii, nie stwarzałyby zagrożenia, dalej niż na 800 metrów, bądź 3 km, od elektrowni - przekonywał ekspert.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.

Audycji "Puls Trójki" można słuchać od poniedziałku do piątku o 17.45.

(pg)