Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Aleksandra Tykarska 01.12.2018

Polskie tango według Janusza Popławskiego

W 1913 "Tygodnik Ilustrowany" donosił o koronowaniu nowego władcy mody choreograficznej - tanga, które w upajający wir wciągnęło najpierw francuski Paryż, a zaraz potem - Polaków. 
Posłuchaj
  • Tango na nagraniach gramofonowych, w filmie i prasie (Poranek Dwójki)
Czytaj także

Tango przywędrowało Polski szybkim krokiem za pośrednictwem nagrań gramofonowych i prasy, a także cudzoziemców, którzy przyjeżdżali z opanowanego przez tę modę Paryża.

Jak pisano w prasie, "szalejący, rozbawiony, a uciekający przed widmem nudy świat tym razem do pampasów amerykańskich sięgnął po natchnienie", co odnosiło się do stylowego na swój sposób pomieszania hiszpańskich tradycji muzycznych i tanecznych, które narodziły się w argentyńskich portach.

Jedną z barwnych postaci, które swoim głosem przybliżały Polakom kroki tanga, był Janusz Popławski, śpiewak operowy, operetkowy i filmowy, który występował na Scenie Muzyczno-Operowej Miejskich Teatrów Dramatycznych w Warszawie, w latach 1949-1952 śpiewał w Teatrze Nowym w Warszawie. Nagrywał także w wytwórniach płytowych: Cristal-Electro, Columbia i w końcu Odeon, a tuż po wojnie w Muzie. Jego tango "Violetta", oparte na motywach "Traviaty" Verdiego, święciło tryumfy w całej Europie.

***

Tytuł audycji: Historia Polskiego Folku

Prowadzi: Wojciech Ossowski

Data emisji: 19.05.2018

Godzina emisji: 9.40

at