Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Szewczuk 25.08.2019

Biskup Czesław Kaczmarek, ofiara systemu komunistycznego

Mija rocznica śmierci biskupa Czesława Kaczmarka. Jak powiedział Paweł Skibiński (Uniwersytet Warszawski), duchowny był "»ulubionym« elementem represji komunistycznych", torturowano go i osadzono w więzieniu.
Posłuchaj
  • PRL - historia prawdziwa. Życie biskupa Czesława Kaczmarka. Gościem audycji był historyk dr Paweł Skibińskiz Uniwersytetu Warszawskiego. (PR, 25.08.2019)
Czytaj także

26 sierpnia 1963 roku w Lublinie zmarł biskup Czesław Kaczmarek, w latach 20. duszpasterz polski we Francji, od 1938 r. biskup kielecki; w latach 1951-1956 więziony przez władze komunistyczne. Był to jeden z pierwszych hierarchów, którego aresztowano w czasach PRL.

"Frontalny atak na kościół"

Paweł Skibiński (UW) wskazał, że w początkowym okresie po 1945 roku atak komunistów na Kościół nie był aż tak intensywny, "przypominał wojnę podjazdową".

>>>[JEDYNKA] Proces biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka

- W pewnym momencie zaczyna się to natarcie frontalne. Hasłem do tego jest aresztowanie biskupa Kaczmarka pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Stanów Zjednoczonych - powiedział historyk.

Reakcja na pogrom kielecki

Dlaczego to Czesław Kaczmarek został aresztowany? W opinii Pawła Skibińskiego ma to związek z "reakcją biskupa na pogrom kielecki". Duchowny przeprowadził w tej sprawie "alternatywne śledztwo". 

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Biskup w szponach bezpieki

- Rozpoczął starania o wyjaśnienie okoliczności tych zajść. Teza z dokumentów przygotowanych przez tę alternatywną biskupią komisję była taka, że za zajścia odpowiada NKWD - powiedział wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.

Podkreślił jednak, że na poparcie takiej tezy brak jest dowodów, ale pewne wątpliwości hierarchów "pozostają do dzisiejszego dnia". Dodał, że ich postawa przeszkadzała komunistom w przedstawianiu takiej wersji wydarzeń, która "szkalowała Polaków".

Tortury bezpieki

- Biskup Kaczmarek zapłacił za to aresztowaniem i procesem. Procesem, do którego był odpowiednio "przygotowywany", między innymi torturowany przez aparat bezpieczeństwa - powiedział Paweł Skibiński. W efekcie procesu, "jak bardzo wielu wtedy sądzonych ludzi, którzy nie byli już w stanie przeciwstawić się tej nawale oszczerstw i przemocy", przyznał się do winy.

>>>[JEDYNKA] "Żołnierz niezłomny Kościoła" - Abp Antoni Baraniak

Duchowny przesiedział w więzieniu cztery lata, "płacąc za to załamaniem zdrowia". - Stał się "ulubionym" elementem represji komunistycznych. Także za czasów gomułkowskich - podkreślił gość PR24.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Polskie Radio 24/msze, PAP

-----------------------------------------

Data emisji: 25.08.2019

Godzina emisji: 11:06