Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 06.07.2020

Polska podarowała Irakowi środki do walki z COVID-19

Urząd prezydenta RP podarował władzom Iraku 1000 litrów środków dezynfekujących, które posłużą w walce z epidemią COVID-19. Wcześniej polskie władze przekazały Irakowi 50 tys. masek ochronnych - poinformował Sojusz Północnoatlantycki. Środki do dezynfekcji przekazano w niedzielę.

Dostarczenie pomocy koordynował polski kontyngent w Misji NATO w Iraku (NMI). W irackiej bazie wojskowej w mieście At-Tadżi odbyła się ceremonia przekazania wsparcia. Jak podało NATO, w wydarzeniu uczestniczyli iraccy wyżsi urzędnicy cywilni i wojskowi, personel misji NATO w Iraku oraz połączonej wspólnej grupy zadaniowej prowadzonej przez USA operacji Inherent Resolve.

Od wybuchu epidemii w Iraku potwierdzono ponad 60,4 tys. przypadków zakażenia SARS-CoV-2; 2473 osoby zmarły na COVID-19.

Irak poprosił o pomoc za pośrednictwem Euroatlantyckiego Centrum Koordynacji Reagowania na Katastrofy (EADRCC) - głównego mechanizmu reagowania cywilnego NATO w sytuacjach kryzysowych. Centrum działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, koordynując wnioski i oferty pomocy.

NATO rozpoczęło swoją obecną misję w Iraku w 2018 roku na wniosek władz w Bagdadzie i po decyzji przywódców NATO na szczycie w Brukseli. NMI jest misją doradczą i szkoleniową, a nie bojową; prowadzona jest z pełnym poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej Iraku. W misji uczestniczą doradcy i personel pomocniczy z krajów sprzymierzonych i krajów partnerskich, w tym Australii, Szwecji i Finlandii.

4 czerwca sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wziął udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw koalicji w walce z dżihadystycznym Państwem Islamskim, które odbyło się za pośrednictwem łącz wideo. Jak ocenił, NATO pozostaje mocno zaangażowane we wspieranie "samowystarczalnych irackich sił bezpieczeństwa, które są w stanie zapobiec powrotowi Państwa Islamskiego, ustabilizować kraj i walczyć z terroryzmem".


IAR/PAP/dad