Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Dariusz Adamski 26.01.2021

Zbigniew Rau nie wyklucza zablokowania Nord Stream 2. "Impuls nie przyjdzie z Niemiec"

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau nie wykluczył zablokowania Nord Stream 2, ale - jak mówi - impuls nie przyjdzie z Niemiec. Szef polskiej dyplomacji powiedział Polskiemu Radiu, że po próbie otrucia Aleksieja Nawalnego, przez Niemcy przetoczyła się dyskusja na temat zasadności Nord Stream 2, ale wygrali w niej ci, którzy dążą do dokończenia inwestycji. Nie zmienia tego fakt, że teraz dyskusja w Niemczech odżyła.

- Od tej nawet odnowionej debaty w Niemczech na ten temat bym się wiele nie spodziewał w tej kwestii. Jeśli nawet zablokowanie będzie miało miejsce, to wyjdzie ono ze Stanów Zjednoczonych, to będzie ten powód, dla którego by ta inwestycja nie była dokończona - powiedział Polskiemu Radiu minister spraw zagranicznych.

Posłuchaj
00:22 10869366_1.mp3 Zbigniew Rau powiedział Polskiemu Radiu, że po próbie otrucia Aleksieja Nawalnego, przez Niemcy przetoczyła się dyskusja na temat zasadności Nord Stream 2

 

Rurociąg, który ma podwoić przepustowość istniejącego połączenia Nord Stream z Rosji do Niemiec z ominięciem Ukrainy, napotkał opór ze strony Waszyngtonu, który chce sprzedawać Europie własny skroplony gaz ziemny - wskazuje Reuters. Waszyngton twierdzi, że Nord Stream 2 zwiększy gospodarczy i polityczny wpływ Rosji na region. Z kolei Rosja i Niemcy od dawna utrzymują, że to tylko projekt komercyjny.

Budowie gazociągu, biegnącego z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku, ostro sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie. Realizację projektu, oprócz Niemiec, popiera Austria i kilka innych państw UE.

21 stycznia Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą UE do "natychmiastowego wstrzymania" budowy Nord Stream 2 i nałożenia nowych sankcji na Rosję. Dokument został przygotowany w odpowiedzi na aresztowanie Nawalnego. Rezolucja jest niewiążąca.

W poniedziałek niezależne radio Echo Moskwy podało, powołując się na operatora projektu, firmę Nord Stream 2 AG, że rosyjski statek Fortuna rozpoczął w wodach Danii prace nad wznowieniem układania NS2. Operator gazociągu poinformował, że "prace trwają zgodnie z uzyskanymi zezwoleniami". Od 22 stycznia statek Fortuna znajdował się w rejonie, w którym miała być kontynuowana budowa gazociągu. Strona duńska podała wcześniej, że w pracach w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii wezmą udział również jednostki Bałtijskij Issledowatiel i Murman.

Układanie NS2 jest na ukończeniu i większość prac, które należałoby jeszcze wykonać, miałoby zostać zrealizowanych na wodach duńskich. Reuters podaje, że do tej pory ukończono ponad 90 proc. projektu.


PAP/IAR/dad