Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 13.10.2021

Komisja Europejska proponuje różne działania w reakcji na wysokie ceny energii

Komisja Europejska proponuje działania w reakcji na wysokie ceny energii. Ma je przedstawić jutro Parlamentowi Europejskiemu, a w poniedziałek unijnym ministrom do spraw energii. To będzie także jeden z tematów szczytu w przyszłym tygodniu w Brukseli z udziałem przywódców 27 krajów.

W krótkim terminie Komisja Europejska proponuje wsparcie gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem energetycznym pieniędzmi z handlu pozwoleniami na emisję CO2. Wśród innych propozycji są także różnego rodzaju ulgi podatkowe, które państwa członkowskie mogą wprowadzać, oraz zgoda na pomoc publiczną dla określonych firm.

Komisja Europejska ma też wspierać inwestycje w energię odnawialną i efektywność energetyczną. W dłuższej perspektywie Komisja proponuje wspólne zakupy gazu i deklaruje zbadanie możliwości wspólnego magazynowania surowca.

Mimo apeli kilku krajów, w tym Polski, Komisja Europejska nie wycofuje się z ambitnych planów klimatycznych. Uważa, że polityka klimatyczna nie ma związku z wysokimi cenami energii. Nie obciąża też Rosji odpowiedzialnością za wysokie ceny gazu choć od kilku tygodni zwracają na to uwagę europosłowie i część krajów, w tym Polska. Chodzi o ograniczanie dostaw gazu i windowanie cen. W opublikowanych dziś dokumentach Komisja Europejska podkreśliła, że obecny wzrost cen energii wynika przede wszystkim z globalnego popytu na gaz, który rośnie wraz z ożywieniem gospodarczym.

Bruksela przyznała, że zaobserwowano niższe niż oczekiwano wolumeny gazu z Rosji co powoduje trudną sytuację na rynku przed nadchodzącą zimą i że choć Gazprom wywiązał się ze swoich długoterminowych umów z Europą, to nie zaoferował żadnych dodatkowych dostaw, by poprawić sytuację.


IAR/dad