Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PR dla Zagranicy
Ewa Plisiecka 16.04.2021

Inflacja w Polsce przyspiesza. Najnowsze dane GUS

W marcu inflacja wzrosła do 3,2 procent - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Miesiąc wcześniej wskaźnik ten ukształtował się na poziomie 2,4 procent.

Według danych GUS ceny towarów i usług w marcu tego roku w porównaniu z analogicznym miesiącem roku ubiegłego wzrosły o 3,2 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,0 proc. - w tym towarów o 1,0 proc. i usług o 0,8 proc.

Zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wzrost inflacji jest związany głównie ze wzrostami cen paliw, natomiast – jak zauważa Jakub Rybacki z PIE - po raz kolejny zaskoczyły ceny usług. - GUS wskazuje, że dynamika wzrostu w tej grupie utrzymała się powyżej 7 proc., pomimo niższej presji płacowej oraz nieco słabszego wzrostu cen wywozu śmieci. Dalej obserwujemy podwyżki cen usług świadczonych stacjonarnie np. stomatologicznych czy fryzjerskich, co jest raczej efektem dostosowania kosztów do prowadzenia działalności w pandemii – podkreśla analityk PIE. Jego zdaniem ten trend będzie wygasać w kolejnych miesiącach.

Ekonomistka PKO Banku Polskiego Urszula Kryńska jest zdania, że w kolejnych miesiącach inflacja zostanie na podwyższonym poziomie. Podobnie uważa Paweł Cymcyk z DNA Rynków. - Warto pamiętać, że dynamika i wzrost inflacji to efekt między innymi bazy, czyli punktu odniesienia do poprzedniego roku, kiedy mieliśmy bardzo mocne spowolnienie i recesję gospodarczą, a jednocześnie razem z nią spadały ceny – zauważa ekspert.

W ocenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego dane GUS sugerują, że inflacja utrzyma się powyżej celu Narodowego Banku Polskiego  przez cały II kwartał - dość prawdopodobne jest osiągnięcie w maju poziomu zbliżonego do 4%. Dopiero w III kwartale wskaźnik powróci do dopuszczalnego pasma wahań. Narodowy Bank Polski realizuje ciągły cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z dopuszczalnym przedziałem wahań +/- 1 punkt procentowy. - Przejściowo inflacja może wzrosnąć powyżej górnego pasma odchyleń, ale w przyszłym roku będzie bliżej środka celu inflacyjnego – powiedział prezes NBP Adam Glapiński. Powtórzył też, że według jego przewidywań, do końca kadencji Rady Polityki Pieniężnej  stopy procentowe się nie zmienią.

IAR/ep