Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Dariusz Adamski 13.07.2021

Program Poland Business Harbour rozszerzony

Rząd rozszerzył program Poland Business Harbour ułatwiający rozpoczęcie pracy lub działalności w Polsce dla zagranicznych specjalistów z branży IT i spółek technologicznych. Poza Białorusinami od dziś będą mogli skorzystać z niego także obywatele pozostałych państw z Partnerstwa Wschodniego (Ukraina, Mołdawia, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan) oraz Rosji.

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że głównymi celami rozszerzenia programu jest wsparcie polskiej gospodarki i większa integracja z państwami wschodnimi. Dodał, że specjalistów z branży IT charakteryzuje duża mobilność. - Zdajemy sobie sprawę, że tacy ludzie mogą dziś pracować w Polsce, a za chwilę mogą wrócić do siebie z jakimś bagażem, doświadczeniem i kontaktami. Wierzymy, że ten bagaż dobrych doświadczeń wyniesionych z Polski i te kontakty zaprocentują zarówno dla gospodarek tamtych krajów, jak i dla naszej - mówił Marcin Przydacz. - W żaden sposób nie chodzi nam o to aby uszczuplać potencjał intelektualny tych państw, wręcz przeciwnie w duchu dobrej współpracy chcemy wykorzystać go jak najlepiej - wskazał podsekretarz stanu w polskim MSZ.

Pełnomocnik premiera ds. GovTech Justyna Orłowska wyjaśniła, że cudzoziemcy będą mogli skorzystać z identycznych narzędzi jakie do tej pory w ramach programu rząd oferował obywatelom Białorusi. To między innymi ułatwienia w przyznaniu wiz dla pracownika i jego rodziny. - Jeżeli specjalista IT znajdzie firmę, która zamieściła ogłoszenie na naszej stronie internetowej i nawiąże z nią kontakt, będzie zainteresowanie ze strony firmy, żeby przyjąć taką osobę do pracy to wtedy może zostać wydana wiza Poland Business Harbour - tłumaczyła Orłowska.

Kolejną opcją jest zgłoszenie się do programu Poland Prize organizowanego przez PARP, która może pomóc cudzoziemcom założyć start-up w naszym kraju. Trzecia możliwość to nawiązanie kontaktu z Polską Agencją Inwestycji i Handlu w celu opracowania planu przeniesienia zagranicznej firmy do Polski. Poza tym program zakłada też chociażby naukę języka polskiego.

Pierwotnie Poland Business Harbour powstał we wrześniu 2020 roku w odpowiedzi na działania białoruskiego reżimu wobec swoich obywateli. Wartość całego projektu na dzisiaj to ponad 123 miliony euro, a liczba wydanych dotychczas wiz przekroczyła 13 tysięcy. Założono też 20 start-upów, które wcześniej wyłoniono ze 150 zgłoszonych projektów. W programie uczestniczy 200 firm partnerskich. Rząd nie wyklucza jego dalszego rozszerzenia.


IAR/dad