Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Dariusz Adamski 27.09.2022

Ambasador USA w Polsce: Baltic Pipe to inwestycja w przyszłość Polski

Gazociąg Baltic Pipe to inwestycja w przyszłość Polski - ocenił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Według amerykańskiego dyplomaty informacja o otwarciu gazociągu jest bardzo istotna, a nowe, zdywersyfikowane źródła energii są kluczem do dostatku polskich obywateli. 

W tłoczni gazu w Goleniowie (Zachodnipomorskie) symbolicznie uruchomiono we wtorek przesył gazu przez gazociąg Baltic Pipe. Gazociąg tworzy nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii poprzez Danię do Polski. Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki.


Posłuchaj
00:53 11962084_1.mp3 Rurociąg Baltic Pipe gotowy do przesyłu błękitnego paliwa. Na terenie tłoczni Goleniów symbolicznie uruchomiono polsko-duńską inwestycję. W uroczystości wzięli udział prezydent Andrzej Duda oraz premierzy Polski i Danii - Mateusz Morawiecki i Mette Frederiksen. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)

 

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski we wtorek w rozmowie z PAP był pytany, czy otwarcie Baltic Pipe to w jego odczuciu dobry ruch. - Chciałem pogratulować Polsce za zainwestowanie w swoją przyszłość. Polska gospodarka, polscy obywatele, aby się rozwijać potrzebują energii i musieli odejść od dwóch uzależnień - od węgla i rosyjskich źródeł energii, więc ta informacja z dzisiaj jest bardzo istotna - ocenił.

"Klucz do dostatku"

Podkreślił, że nowe, zdywersyfikowane źródła energii są "kluczem do dostatku". - My, Amerykanie, chcemy, aby Polacy żyli nie tylko w wolności, ale żeby żyli w dostatku i aby im się dobrze powodziło - dodał.

Brzezinski powiedział, że ma nadzieję, że polski rząd podejmie również korzystne dla Polaków decyzje w kontekście zainwestowania w energetykę nuklearną. Przypomniał, że USA w ramach konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel złożyły ofertę na budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Wybór amerykańskiej oferty, jego zdaniem, "zbliży nasze kraje na kolejne 100 lat, jeśli chodzi o współpracę energetyczną". - To jest ważne dla Polski, dla jej przyszłości, więc mam nadzieję, że konsorcjum Westinghouse i Bechtel zostanie wybrane, bo to będzie bardzo korzystne dla regionu i Polski, która stanie się tak na prawdę hubem energetycznym - powiedział ambasador USA w Polsce.

Zgodnie z Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. W Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok polskiej elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy do 9 GW. Oferty dla polskiego rządu złożyły EDF, koreańskie KHNP oraz Westinghouse we współpracy z rządem USA.


PAP/dad